Płytki ceramiczne do kuchni

Wyszukiwanie obrazem

1. Wgraj zdjęcie pomieszczenia, które zwróciło Twoją uwagę

2. Pokażemy Ci podobne wizualnie kolekcje i inspiracje

Filtruj

  • color
  • color
  • color
  • color
  • color
  • color
  • color
  • color
  • color
  • color
  • color
  • color

Lista 94 kolekcje

Sortuj:

trafność

Płytki do kuchni – o czym pamiętać przy wyborze?

Kuchnia to serce domu i jedno z najbardziej eksploatowanych przez całą rodzinę pomieszczeń. Dlatego to nie wszystko jedno, jaką podłogę i pokrycie ściany nad blatem do niej wybierzesz. Płytki czy, potocznie mówiąc, kafelki do kuchni powinny być trwałe, odporne na uszkodzenia i działanie wilgoci. Ważną rolę odgrywa także dopasowanie materiału wykończeniowego do planowanego stylu aranżacji wnętrza.

Płytki do kuchni na podłogę dostępne w naszej ofercie to gres. Jak pokazuje wieloletnie doświadczenie naszych ekspertów i klientów, to najtrwalszy rodzaj ceramiki. Gres podłogowy jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż inne kafle kuchenne, np. niegdyś produkowana na szeroką skalę terakota. Sprawdzi się również w przestrzeni pomiędzy blatem a szafkami – podobnie jak glazura do kuchni, czyli typowa płytka ścienna. Dowiedz się, czym powinny się wyróżniać płytki gresowe do pomieszczenia, w którym często przebywasz, gotujesz, a także używasz środków czyszczących.

Płytki kuchenne – właściwości

Płytki ceramiczne do kuchni mają wiele zalet – zarówno pod względem użyteczności, jak i estetyki. Są wytrzymałe, odporne na ogień i wysoką temperaturę, w pełni bezpieczne dla zdrowia (z powodzeniem można w ich pobliżu przygotowywać posiłki). Do tego są materiałem, który bardzo łatwo utrzymać w czystości i, w przeciwieństwie do np. drewna, nie wymaga żadnej specjalnej pielęgnacji. Jeśli zdecydujesz się na płytki w kuchni, zwróć uwagę na ważne parametry.

Dla płytek podłogowych (gresowych):

  • rodzaj powierzchni – mat lub połysk – matowe płytki Tubądzin mają wysokie parametry ścieralności, niską nasiąkliwość i właściwości antypoślizgowe, a dodatkowo łatwo się czyszczą (co bardzo ważne w kuchni, gdzie istnieje możliwość rozlania np. wody),
  • format – im większy, tym mniej fug, a co za tym idzie – łatwiejsze czyszczenie.

Dla płytek ściennych liczy się przede wszystkim format – duży, podobnie jak w przypadku płytek podłogowych, oznacza łatwiejsze czyszczenie. W tym przypadku płytki matowe będą równie dobrym wyborem, co polerowane. Zwróć jednak uwagę, czy płytka jest strukturalna (czyli trójwymiarowa, posiadająca wgłębienia). Takie wykończenie ściany wygląda efektownie, ale w zagłębieniach gromadzi brud, który bywa trudny do wyczyszczenia.

Pamiętaj, że wszystkie płytki z założenia są produkowane w tzw. gatunku pierwszym, czyli najlepszym. Jeśli w trakcie produkcji zajdą okoliczności, które sprawią, że kontrola jakości zakwalifikuje płytkę do gatunku drugiego, jest to zawsze wyraźnie oznaczone. Płytki w drugim gatunku jakościowo nie różnią się od pierwszego, ale mogą posiadać np. błędy na grafice czy małe plamki.

Płytki do kuchni ścienne i podłogowe – dopasuj je do rozmiaru pomieszczenia

Co na podłogę – płytki heksagonalne, wielkoformatowe, a może klasyczne? Podczas wybierania dopasuj kształt i rozmiar ceramiki do swojej kuchni. Jeśli pomieszczenie ma duży metraż, masz pełną dowolność, jeśli chodzi o design pokrycia podłogi i ścian. Wystarczy, że dopasujesz je do stylu planowanej aranżacji.

Z kolei w każdej kuchni z niewielkim metrażem najlepiej sprawdzą się jasne lub nawet białe płytki, które optycznie powiększą wnętrze. Dobrym rozwiązaniem będzie też faktura z połyskiem, która, odbijając światło, doda niewielkiej przestrzeni dodatkowej głębi. W małym pomieszczeniu warto zrezygnować z odważnych wzorów i postawić na jednolite odcienie. Dobrze sprawdzą się płytki wielkoformatowe, w których fuga jest mało widoczna. Sprawią one, że w Twojej kuchni znajdzie się więcej miejsca – a przynajmniej takie wrażenie odniosą domownicy i goście, których do niej zaprosisz.

Niezależnie od rozmiaru pomieszczenia warto układać płytki nie tylko na podłodze, ale też pomiędzy blatem a szafkami wiszącymi. To miejsce jest szczególnie narażone na zabrudzenia. Płytki na ścianę do kuchni nie sprawią, że olej będzie pryskał mniej, ale z pewnością zagwarantują, że zmyjesz go znacznie łatwiej, niż gdybyś pomalował przestrzeń pomiędzy szafkami farbą, nawet najbardziej odporną na szorowanie na mokro.

Mozaika czy beton? Dopasuj płytki do zabudowy kuchennej

Wiesz już, na jakie aspekty związane z funkcjonalnością warto zwrócić uwagę podczas wybierania płytek do jednego z najważniejszych pomieszczeń w domu. Ale w nowoczesnym mieszkaniu równie ważny jest oczywiście design płytek. Podpowiadamy, jak wybrać konkretny model, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania.

Jeśli wybrałeś już kolor i wygląd zabudowy kuchennej, dobierz do niej odcień płytek. Nie znaczy to, że do brązowych mebli pasuje wyłącznie brązowy gres. Pamiętaj, że dobrze jest się trzymać ważnej zasady związanej z zachowaniem umiaru. Jednolita zabudowa daje Ci pole do tego, aby nieco zaszaleć z płytkami – postaw na kolorowe dekory i mozaiki, które ożywią spokojną aranżację. Jeżeli z kolei chcesz, aby to efektowna zabudowa rzucała się w oczy jako pierwsza po wejściu do pomieszczenia, postaw na jednolite, minimalistyczne płytki na ścianie i podłodze, które zrównoważą wystrój i wyeksponują wybrane przez Ciebie meble.

Przemyślany wystrój kuchenny – wybierz swój ulubiony styl aranżacji kuchni

Jeśli marzy Ci się niebanalne wnętrze w określonym stylu wnętrzarskim, dobierz płytki, które będą do niego pasować:

  • Styl rustykalny – w pomieszczeniu w drewnie z elementami folkloru najlepiej będą wyglądać płytki drewnopodobne. Ten bardzo efektowny i praktyczny zamiennik naturalnego materiału znajdziesz w naszej kolekcji Wood.
  • Styl skandynawski – jego bazę również mogą stanowić płytki drewnopodobne, ale także jednolite: białe, beżowe czy szare (np. kolekcja Unit Plus).
  • Styl glamour – podczas wyboru płytek do takiego wnętrza należy się stosować do jednej zasady: ma być błyszcząco, luksusowo i z klasą! Tak jak na przykład w kolekcji Regal Stone.
  • Styl industrialny – najlepiej wyglądają tu chłodne odcienie szarości, biel i czerń. Dobrym pomysłem będą płytki przypominające beton. Aby uatrakcyjnić wystrój, warto dobrać kilka dodatków w intensywnych odcieniach. Zwróć uwagę np. na kolekcję Art Cement.
  • Styl minimalistyczny – cały wystrój wnętrza jest tu przemyślany i brak w nim przypadkowości. Tworząc minimalistyczną przestrzeń, postaw na płytki, które przypominają takie materiały, jak: drewno, szkło, metal czy beton, np. z kolekcji Art Cement.

O płytkach możemy pisać bardzo dużo – ale najlepiej będzie, jeśli sam poznasz nasze wyjątkowe kolekcje, a następnie zaprosisz do swojej kuchni jedną z nich. Wybierając płytki, pamiętaj, że w naszej ofercie znajdziesz także płytki łazienkowe czy do salonu. Z Tubądzinem wykończysz swój dom kompleksowo!