Czym różnią się płytki ceramiczne o wykończeniu satynowym od innych płytek?

Płytka gresowa o wykończeniu satynowym cechuje się miłą, aksamitną w dotyku powierzchnią, która jest nowością wśród polskich producentów płytek ceramicznych. Tubądzin jako pierwsza polska firma w branży oferuje ten rodzaj wykończenia płytek, uzyskany przez ich mechaniczne polerowanie, przy użyciu specjalistycznych narzędzi. Gwarantują one specjalne wykończenie o niskim odbiciu światła. W zależności od kąta jego padania lico płytki wykazuje różny stopień matowości bądź delikatnego wybłyszczenia. W rezultacie satynowe, jedwabne w dotyku, wykończenie płytek zapewnia nowe wrażenia estetyczne, a lico płytki wydaje się być „aksamitne” w dotyku.

Czym różnią się płytki ceramiczne o wykończeniu polerowanym od innych płytek?

Płytka polerowana to płytka gresowa. Cechuje się lustrzaną, bardzo płaską powierzchnią o wysokim połysku. Efekt ten uzyskuje się na skutek jej mechanicznego szlifowania, stosując najlepsze jakościowo materiały i system narzędzi polerskich. Walory dekoracyjne płytek polerowanych są pożądane przez klientów, którzy często wykorzystują je w projektach, w których kluczowy jest reprezentacyjny wygląd przestrzeni. Klasyczne polerowane wykończenie można stosować na płytkach wszystkich rozmiarów, kolorów i wzorów, świetnie imituje także kamień naturalny lub beton. 

W jakim stopniu płytki o wykończeniu polerowanym i satynowym są odporne na zabrudzenia?

Ceramika Tubądzin fabrycznie impregnuje swoje produkty, a warstwa impregnatu chroni płytki przed zabrudzeniem oraz ułatwia utrzymanie ich w czystości i ogranicza absorbcję wilgoci. Jednak powierzchnia płytek satynowych, podobnie jak płytek polerowanych, cechuje się zwiększonym stopniem tzw. mikroporowatości, co oznacza większą podatność na zabrudzenia, niż  w przypadku płytek matowych. Można powiedzieć, że płytka reaguje podobnie jak wiele eleganckich, wysokiej jakości produktów, z których korzystamy na co dzień i które wymagają szczególnej uwagi w użytkowaniu, takich jak karoseria samochodu czy jedwabna odzież. 

Gdzie można stosować płytki o wykończeniu satynowym?

Gres o wykończeniu satynowym doskonale sprawdza się zarówno w dużych przestrzeniach, jak i małych kameralnych wnętrzach. Ponieważ jest to płytka niezwykle miła w dotyku i piękna dla oka, dobrze prezentuje się na ścianach w miejscach reprezentacyjnych oraz we wszystkich pomieszczeniach(m.in. w łazience, w salonie czy w sypialni), w których efekt wizualny ma znaczenie. Ponieważ jednak gres ten jest delikatny, należy być szczególnie ostrożnym stosując go na posadzkach intensywnie użytkowanych, takich jak hole, korytarze czy budynki użyteczności publicznej.

Gdzie można stosować płytki o wykończeniu polerowanym?

Płytki te doskonale sprawdzą się na ścianach i podłogach wewnątrz budynków. Szczególnie efektownie wyglądać będą na dużych powierzchniach, na przykład w salonie czy w łazience, gdzie ich walory estetyczne mogą być w pełni wyeksponowane. Jako producent zalecamy jednak, aby zwrócić uwagę na wszystkie czynniki związane z ich stosowaniem, szczególnie w miejscach użyteczności publicznej, ścieżkach komunikacyjnych, holach, korytarzach czy wiatrołapach. Płytki te są o bardziej delikatne i narażone na zarysowania w porównaniu ze swoimi matowymi odpowiednikami. Intensywnie i nieumiejętnie eksploatowane będą miały tendencję do zmatowień i zarysowań. 

Jak pielęgnować płytki o wykończeniu polerowanym i satynowym?

Jeśli producent wyraźnie nie zaznaczył na opakowaniu, to płytki nie wymagają dodatkowej impregnacji. Do czyszczenia i pielęgnacji powierzchni zalecamy używać wyłącznie delikatnych środków myjących renomowanych producentów, bez właściwości ściernych. Sprawdzą się specjalne detergenty renomowanych producentów chemii budowlanej, posiadające atesty. Należy je stosować wyłącznie według zaleceń podanych na opakowaniu. Na płytkach polerowanych i satynowych nie należy pisać markerami, pisakami, ołówkami, atramentem i innymi silnie penetrującymi barwnikami. Nie powinno się także czyścić zabrudzeń narzędziami mogącymi powodować zarysowania czy zadrapania, np. metalowymi szpachelkami.

Czy płytki o wykończeniu satynowym i polerowanym można stosować na posadzkach?

Oba typy płytek świetnie sprawdzą się na posadzkach np. w salonie, w łazience, w sypialni, gdzie można wyeksponować ich atuty dekoracyjne i po których poruszamy się w miękkim obuwiu, nie eksploatując ich nadmiernie. Jako producent zalecamy, by zwrócić uwagę na wszystkie czynniki związane ze stosowaniem płytek o wykończeniu satynowym lub polerowanym, w miejscach użyteczności publicznej, ścieżkach komunikacyjnych, holach, korytarzach czy wiatrołapach. Są tam narażone na kontakt z materiałami o wyższej twardości (jak piasek, kurz, obcas, pył budowlany, twarde obuwie itp.).

Jak montować płytki o wykończeniu polerowanym i satynowym?

Zarówno podczas montażu, jak i fugowania należy zachować szczególną ostrożność, aby nie dopuścić do zarysowania, bądź silnego zabrudzenia produktów. Przed fugowaniem zalecamy sprawdzić czy pigment zawarty w fudze nie brudzi trwale powierzchni płytek. Nadmiar fugi  należy usuwać zgodnie z czasem schnięcia podanym przez producenta. Należy to czynić ostrożnie - bez nacisku i szorowania, aby nie spowodować wybłyszczenia bądź zarysowania. Po zakończeniu montażu wosk, którym są zabezpieczone płytki satynowe, najlepiej usunąć miękką ściereczką z użyciem benzyny ekstrakcyjnej. Płytki zamontowane na posadzce należy dodatkowo  zabezpieczyć, jeśli prace budowlane nie zostały ukończone. Zabezpieczenie musi przylegać ściśle do podłoża, tak aby pył czy piasek nie dostał się do okładziny. Należy zadbać, aby zabezpieczenie w żaden sposób nie przesuwało się po płytkach. Samo przykrycie folią lub innym materiałem nie zapewnia odpowiedniej ochrony płytek. Nie należy ani kłaść ani przesuwać po położonych już płytkach ciężkich przedmiotów, kartonów, worków z klejem itp. Po położeniu płytek należy zminimalizować możliwość naniesienia piasku, żwiru, kamyków czy innych materiałów ściernych. 

Jakie jest dopuszczalne odchylenie w długości, szerokości i płaszczyźnie płytek?

Płytki kalibrowane są zebrane w grupy wymiarowe, informacja o dopuszczalnych odchyłkach znajduje się na opakowaniu. Płytki rektyfikowane są szlifowane w procesie produkcji w celu ujednolicenia wymiarów, dopuszczalna odchyłka w przypadku płytek rektyfikowanych to 0,2mm.

Odchyłka w płaszczyźnie płytki (wybrzuszenie) jest naturalnym zjawiskiem wynikającym z zastosowania naturalnych materiałów i chłonności płytki, jest typowa dla płytek wąskich i długich. Według norm budowlanych dopuszczalna odchyłka wynosi 2mm na jej długości choć staramy się aby była jak najmniejsza.

Co to są kalibry płytek?

Kalibry czyli grupy wymiarowe to zakresy tolerancji wymiarów płytek. Informacje o kalibrach są umieszczane na opakowaniach płytek nie podlegających rektyfikacji. Na danej realizacji należy zawsze montować płytki w tym samym kalibrze.

Co to są płytki rektyfikowane?

Płytki ceramiczne po wypaleniu nawet w jednej partii produkcyjnej mogą osiągać kilka zakresów rozmiarowych ujętych w szerszych tolerancjach oznaczanych tzw.  kalibrami. Rektyfikacja to specjalna obróbka mechaniczna polegająca na docinaniu brzegów płytek. Jej celem jest możliwie dokładne dopasowanie płytek do jednego, ustalonego wymiaru, a zatem znacznie zawęża tolerancje odchyłek. Dzięki tej obróbce wyrównuje się również krawędzie, a także stosuje minimalne fazowanie. Kąty płytek po rektyfikacji uzyskują kąt 90-ciu stopni, co jeszcze bardziej podkreśla ich równy kształt. Rektyfikacja płytki zatem wpływa nie tylko na efekt wizualny powierzchni, ale także wpływa na poprawę procesu układania płytek.

Jaką nasiąkliwość posiadają płytki gresowe Tubądzin?

Płytki gresowe Tubądzin posiadają nasiąkliwość na poziomie 0,5% i poniżej.

Czy płytki podłogowe produkowane przez Tubądzin są mrozoodporne?

Wszystkie płytki gresowe posiadają nasiąkliwość poniżej 0,5%  przez co nie chłoną wody i są mrozoodporne. Wszystkie płytki gresowe mogą być stosowane na zewnątrz, należy tylko pamiętać o odpowiednim doborze klejów w przypadku zastosowania produktu na zewnątrz.

Czy płytki ścienne można kleić na podłogę? Czy płytki gresowe można układać na ścianie czy tylko na podłodze?

Płytki gresowe posiadają parametry dzięki którym można układać je zarówno na podłogę jak i na ścianę. Płytki typowo ścienne nie nadają się do położenia na podłogę.

Jaka grubość kleju jest zalecana podczas kładzenia płytek?

Grubość zastosowanej warstwy kleju i wielkość zębów na pacy wynika z wielkości płytek a także zaleceń producenta zaprawy klejowej.

Jaki klej stosować do płytek podłogowych ? Czy do dużych płytek klej musi być elastyczny?

Do płytek gresowych zalecamy elastyczne, odkształcalne zaprawy cementowe. Klasa kleju minimum C2S1.

Jakich klejów należy używać do montażu dekorów szklanych?

Do montażu elementów szklanych produkcji „Tubądzin” zalecamy bezbarwne kleje silikonowe do luster. Należy wykonać test w niewidocznym miejscu i postępować zgodnie z wytycznymi producenta kleju.

W jaki sposób należy obrabiać dekoracje szklane?

Dekoracje szklane Tubądzin nie są hartowane co umożliwia ich obróbkę, otworowanie i cięcie. Obróbka szkła jest podobna do pracy z płytkami gresowymi jednak wymaga dużo większej precyzji. Podczas wiercenia otworów należy zachować odpowiednie odległości od krawędzi dekoru.

Czy płytki rektyfikowane można układać „bez fugi”?

Układanie płytek bez fug jest niezgodne ze sztuką glazurniczą. Płytki ułożone bez fug tworzą jednolitą powierzchnię wrażliwą na pękanie spowodowane odkształceniami podłoża i różnicami temperatur. Minimalna zalecana spoina w przypadku płytek rektyfikowanych to 2mm. Umiejętne dobranie koloru spoiny umożliwia osiągnięcie efektu jednolitej płaszczyzny.

W jaki sposób i czym należy przycinać listwy dekoracyjne STEEL?

Do docinania listew dekoracyjnych z wykończeniem metalowym zalecamy użycie piły tarczowej do gresu. Wiercenie w listwach STEEL jest możliwe przy użyciu wiertła do gresu.