Jakie jest dopuszczalne odchylenie w długości, szerokości i płaszczyźnie płytek?

Płytki kalibrowane są zebrane w grupy wymiarowe, informacja o dopuszczalnych odchyłkach znajduje się na opakowaniu. Płytki rektyfikowane są szlifowane w procesie produkcji w celu ujednolicenia wymiarów, dopuszczalna odchyłka w przypadku płytek rektyfikowanych to 0,2mm.

Odchyłka w płaszczyźnie płytki (wybrzuszenie) jest naturalnym zjawiskiem wynikającym z zastosowania naturalnych materiałów i chłonności płytki, jest typowa dla płytek wąskich i długich. Według norm budowlanych dopuszczalna odchyłka wynosi 2mm na jej długości choć staramy się aby była jak najmniejsza.

Co to są kalibry płytek?

Kalibry czyli grupy wymiarowe to zakresy tolerancji wymiarów płytek. Informacje o kalibrach są umieszczane na opakowaniach płytek nie podlegających rektyfikacji. Na danej realizacji należy zawsze montować płytki w tym samym kalibrze.

Co to są płytki rektyfikowane?

Rektyfikacja polega na mechanicznym zeszlifowaniu krawędzi płytki na etapie produkcji w celu uzyskania minimalnych różnic wymiarowych na poziomie 0,2mm.

Jaką nasiąkliwość posiadają płytki gresowe Tubądzin?

Płytki gresowe Tubądzin posiadają nasiąkliwość na poziomie 0,5% i poniżej.

Czy płytki podłogowe produkowane przez Tubądzin są mrozoodporne?

Wszystkie płytki gresowe posiadają nasiąkliwość poniżej 0,5%  przez co nie chłoną wody i są mrozoodporne. Wszystkie płytki gresowe mogą być stosowane na zewnątrz, należy tylko pamiętać o odpowiednim doborze klejów w przypadku zastosowania produktu na zewnątrz.

Czy płytki ścienne można kleić na podłogę? Czy płytki gresowe można układać na ścianie czy tylko na podłodze?

Płytki gresowe posiadają parametry dzięki którym można układać je zarówno na podłogę jak i na ścianę. Płytki typowo ścienne nie nadają się do położenia na podłogę.

Jaka grubość kleju jest zalecana podczas kładzenia płytek?

Grubość zastosowanej warstwy kleju i wielkość zębów na pacy wynika z wielkości płytek a także zaleceń producenta zaprawy klejowej.

Jaki klej stosować do płytek podłogowych ? Czy do dużych płytek klej musi być elastyczny?

Do płytek gresowych zalecamy elastyczne, odkształcalne zaprawy cementowe. Klasa kleju minimum C2S1.

Jakich klejów należy używać do montażu dekorów szklanych?

Do montażu elementów szklanych produkcji „Tubądzin” zalecamy bezbarwne kleje silikonowe do luster. Należy wykonać test w niewidocznym miejscu i postępować zgodnie z wytycznymi producenta kleju.

W jaki sposób należy obrabiać dekoracje szklane?

Dekoracje szklane Tubądzin nie są hartowane co umożliwia ich obróbkę, otworowanie i cięcie. Obróbka szkła jest podobna do pracy z płytkami gresowymi jednak wymaga dużo większej precyzji. Podczas wiercenia otworów należy zachować odpowiednie odległości od krawędzi dekoru.

Czy płytki rektyfikowane można układać „bez fugi”?

Układanie płytek bez fug jest niezgodne ze sztuką glazurniczą. Płytki ułożone bez fug tworzą jednolitą powierzchnię wrażliwą na pękanie spowodowane odkształceniami podłoża i różnicami temperatur. Minimalna zalecana spoina w przypadku płytek rektyfikowanych to 2mm. Umiejętne dobranie koloru spoiny umożliwia osiągnięcie efektu jednolitej płaszczyzny.

W jaki sposób i czym należy przycinać listwy dekoracyjne STEEL?

Do docinania listew dekoracyjnych z wykończeniem metalowym zalecamy użycie piły tarczowej do gresu. Wiercenie w listwach STEEL jest możliwe przy użyciu wiertła do gresu.