Kontemplacja utkana artyzmem. Odnowienie kościoła ewangelicznego we Wrocławiu.

W ostatnich latach coraz częściej opuszczone miejsca kultu zyskują nowe przeznaczenie. Kościoły przekształcane są w przestrzenie restauracyjne, klubowe, galerie sztuki oraz nowe strefy co-workingowe. Podobny pomysł zaproponowała jedna z laureatek Grand PRIX konkursu Tubądzin Design Awards 2022 w kategorii CultureFORM, która zainspirowała się starą wrocławską świątynią.

Autor projektu

Aleksandra Sitek

Wygląd

Innowacyjne aranżacje, piękno odrodzenia

Pozostałości kościoła ewangelickiego we Wrocławiu, pochodzącego z ok. 1853 r., stały się wdzięcznym polem dla projektantki Aleksandry Sitek. W ostatniej edycji konkursu TDA postawiła ona na nietuzinkowe rozwiązania aranżacyjne w dawnym miejscu kultu, budząc je do nowej roli i nowego życia.

Przeplatanie kultury, sztuki i natury

Niepowtarzalny klimat dawnej świątyni stał się kanwą dla zachwycającego projektu, który odpowiada na potrzeby współczesnego człowieka. Nie tylko pielęgnuje jego stan duchowy, ale również zapewnia możliwość obcowania z kulturą, sztuką i naturą.

Spektakularne wnętrze, unikalne doświadczenie

Dawne wnętrze kościoła ewangelickiego, który w 1991 r. uległ katastrofie budowlanej, zapewnia spektakularne wrażenia estetyczne. Otwarty dach pozwala na obserwowanie nieba, zaś stare mury wnoszą powiew dawności. To wyjątkowe miejsce, sprzyjające tworzeniu, refleksji oraz wyciszeniu.

Elegancja i artyzm w płytkach

Znalazły się tu kawiarnia, a w miejscu dawnego ołtarza projektantka zaplanowała przestrzeń do wystąpień muzycznych na żywo. Ściany oraz podłogi pokryte zostały płytkami Patina Plate, które doskonale podkreślają charakter projektu. Ich szaro-zielona kolorystyka, wraz z efektem świeżego tynku, wprowadza harmonię oraz dostojność, tworząc wnętrze pełne wyrafinowanej elegancji, artyzmu oraz pozytywnej siły.