Styl Vintage

Vintage

Styl vintage łączy w aranżacji wnętrz zarówno teraźniejszość, jak i przeszłość. W mieszkaniach czerpiących inspirację ze stylu vintage obok współczesnych mebli mogą się pojawić np. odrestaurowane krzesła w stylu lat 50. i 60. XX wieku, znane z czasów PRL-u meblościanki lub drewniane barki. Dla miłośników stylu vintage najważniejszy jest nie tyle sam przedmiot – mebel lub ozdoba – co jego historia. Dlatego wnętrza vintage są pełne perełek znalezionych na bazarkach, targach staroci lub strychach.

Żaden inny styl tak wprawnie i gustownie nie łączy tego, co nowoczesne, z elementami zaczerpniętymi z poprzednich dekad. Mieszkania i domy w stylu vintage robią to w mistrzowski sposób. Czym dokładnie jest vintage home style i jak wykorzystać go w swojej aranżacji? Przygotowaliśmy najważniejsze informacje o tym trendzie.

Co warto wiedzieć o stylu vintage?

Trend vintage jest wyjątkowy nie tylko ze względu na sprawne łączenie nowoczesności z elementami retro. Wyróżnia się on również tym, że nie sposób ulokować go na osi czasu, aby wskazać, kiedy zaczęła się na niego moda, ani do jakich lat się odwołuje. Najczęściej pod tym pojęciem ukrywają się inspiracje latami 50., 60. i 70. ubiegłego stulecia.

Z języka angielskiego vintage ma kilka znaczeń. Można to słowo przetłumaczyć na „zabytkowy”, choć odnosi się ono również do rocznika wina, a dokładnej „wina najlepszego gatunku”. Vintage jest więc wszystkim tym, co dojrzałe, szlachetne i w dobrym guście. Podobnie jak w przypadku art déco styl vintage nie dotyczy tylko aranżacji wnętrz, ale też np. mody, muzyki, mebli, a nawet filmów, gier czy elektroniki.

Styl vintage – czym się charakteryzuje?

Mieszkania w stylu vintage są bardzo różnorodne – zazwyczaj trudno spotkać dwie takie same aranżacje. O pięknie pokojów w stylu vintage świadczy bowiem ich oryginalność, która sprawnie łączy zamiłowanie do starych przedmiotów z nowoczesnymi rozwiązaniami.

Co szczególnie wyróżnia ten trend?

  • Ciekawe kolory – zazwyczaj przytłumione, które wyglądają, jakby były sprane. Najczęściej spotykane barwy to czerwień, oliwkowa zieleń, żółty, pomarańczowy, niebieski oraz błękit. Kolory w domu w stylu vintage łączą się często ze sobą na zasadzie kontrastu.
  • Ciepłe drewno – na meblach czy podłodze w pokoju vintage, zamiast skandynawskiego bielonego drewna, można spotkać złocisty orzech, dąb czy mahoń. Każdy taki element ma też wyraźnie widoczne słoje.
  • Printy – na ścianach i meblach królują wzory kwiatowe, geometryczne oraz pasy.
  • Stare meble – nie są to zazwyczaj eleganckie zabytki, a antyki znalezione na targach czy nawet odziedziczone od bliskich.
  • Retro dodatki – stare zegary z kukułką, plecione obrusy, szklanki musztardówki, plakaty starych filmów, porcelanowe figurki, kryształy czy rośliny hodowane dawniej przez babcie i dziadków w prostych donicach – wszystko to świetnie pasuje do stylu vintage.

Każdy z powyższych elementów vintage jest na tyle wyrazisty i oryginalny, że potrzebuje spokojnej bazy, dzięki której cała aranżacja będzie wyglądać atrakcyjnie. Z tego względu mieszkanie w stylu vintage często jest jasne i przestronne. Ma zazwyczaj białe, jasnoszare lub beżowe ściany oraz podłogi w ciepłym odcieniu. Nie brakuje w nim również nowoczesnego klimatu, który można uzyskać np. za pomocą płytek ceramicznych.

Jak urządzić dom w stylu vintage? Wnętrza z klimatem

Podoba Ci się styl vintage i chcesz wprowadzić go do swojego domu, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź, jak urządzić poszczególne pomieszczenia i przekonaj się, czy takie rozwiązania będą dla Ciebie odpowiednie.

  • Salon w stylu loft vintage

Industrialność i vintage to doskonały duet. Na początku zadbaj o bazę. Na podłodze możesz ułożyć panele lub płytki inspirowane drewnem, natomiast ściany pomalować jasnoszarą farbą. Urządź pokój, wstawiając kolorową wersalkę lub kanapę, drewniany stolik kawowy na srebrnych nóżkach oraz lampy z klasycznymi abażurami. O styl vintage w salonie zadbają też rośliny z dużymi liśćmi, np. fikusy i aspidistry.

Lubisz nietuzinkowe dekoracje ścienne? Wykorzystaj je w swoim vintage salonie. Zamiast jednak wieszać klasyczne obrazy, postaw np. na kolorową mozaikę ścienną z płytek ceramicznych, które możesz układać w dowolny wzór. Kompozycję z mozaiką możesz zamontować np. nad wersalką lub drewnianą konsolą czy barkiem.

  • Kuchnia w stylu vintage

Jak wprowadzić do kuchni klimat dawnych lat? Podobnie jak w przypadku salonu zacznij od bazy. Na podłodze ułóż płytki ceramiczne w jasnopastelowych odcieniach – podkreślą one vintage’owy klimat. Podobne rozwiązanie zastosuj na ścianach. Następnie wstaw szafki kuchenne z naturalnego drewna, które uzupełnisz o klasyczne okucia i drewniane uchwyty. Na ścianach, poza zamkniętymi szafkami, zawieś półki, na których ułożysz książki kucharskie, przyprawy, kolorową ceramikę stołową i inne akcesoria kuchenne.

  • Łazienki w stylu vintage

Urządzając vintage łazienkę, zacznij od szkliwionej ceramiki. Świetnie sprawdzą się także płytki z geometrycznymi wzorami i w kontrastujących ze sobą kolorach. W przypadku vintage łazienek znacznie lepiej prezentują się małe kafle niż wielkoformatowe płyty, dlatego kolorowa mozaika na ścianę będzie doskonałym wyborem.

Kolejnym etapem jest wybór armatury. Do vintage łazienki wstaw wannę zabudowaną płytkami, klasyczną toaletę oraz białą umywalkę. Jeśli jednak uda Ci znaleźć drewnianą szafkę, na której po odrestaurowaniu zamontujesz nablatową umywalkę, stworzysz jeszcze lepszy efekt vintage. Na ścianie zawieś lustro w ozdobnej ramie oraz dodaj retro akcesoria – np. porcelanowe mydelniczki czy szklane pojemniki na kosmetyki.

Salon, kuchnia i łazienka – wszystkie te pomieszczenia możesz urządzić w stylu vintage, a jednocześnie sprawić, że każde z nich będzie wyglądać oryginalnie. W przypadku tego trendu dom meble oraz dodatki tworzą spójną całość, która świetnie tworzy klimat vintage.