Dorota Koziara zaprojektowała nowości w kolekcji Cielo e Terra

Dorota Koziara zaprojektowała nowości w kolekcji Cielo e Terra

26 września 2022

Kolekcja wielkoformatowych płyt gresowych Cielo e Terra to delikatna gama kolorystyczna, powstała z inspiracji naturą Środkowej Europy. Umiarkowany klimat powoduje, że wypadkowa kolorów w ciągu roku to stonowane, delikatne, pastelowe barwy. Autorką kolekcji jest Dorota Koziara, projektantka, architekt wnętrz, art dyrektor, kurator wystaw, której studio projektowe znajduje się w Mediolanie. Podczas najważniejszego na świecie wydarzenia poświęconego ceramice budowlanej, Cersaie 2022 w Bolonii, Grupa Tubądzin zaprezentowała nowości z kolekcji Cielo e Terra, które zaprojektowała Dorota Koziara.

Cielo e Terra to kolekcja płyt wielkoformatowych, która swoją prapremierę miała w 2016, w ramach wystawy „Dorota Koziara” w Muzeum Miejskim we Wrocławiu. Kuratorem wydarzenia był guru światowego designu Alessandro Mendini. Od tego czasu Cielo e Terra prezentowana była podczas wielu międzynarodowych eventów, na przykład podczas „Creativ by Nature", gdzie prezentowano najlepsze przykłady designu, podczas Expo 2020 w Dubaju.

Przystępując parę lat temu do współpracy z Tubądzinem, tak jak w przypadku każdej mojej współpracy, przeanalizowałam ówczesne kolekcje marki. Chciałam zaproponować innowacyjne projekty, które wzbogacą gamę produktów. W tym wypadku ,były to materiały spełniające normy dla budynków użyteczności publicznej i na elewacje. Tego typu płytki są zawsze wyzwaniem. Zaprojektowana przeze mnie kolekcja Cielo e Terra to płyty gresowe, barwione w masie. Zależało mi na ciepłym odbiorze materiału, jakim jest ceramika, zazwyczaj zimna w dotyku. Taki ciepły efekt dają, moim zdaniem, powierzchnie głęboko matowe. Wypracowaliśmy wraz z działem technologii Tubądzin powierzchnie płyt ceramicznych, które dają wrażenie materiału ciepłego w odbiorze dodaje Dorota Koziara.

Projektanci i architekci cenią Cielo e Terra za uniwersalność i oryginalność. Stonowane, idealnie dobrane kolory, są doskonałą bazą do tworzenia aranżacji.

— Inspiracją do stworzenia tej kolekcji była dla mnie natura. Zwłaszcza krajobraz Środkowej Europy. Z moim zespołem zrobiliśmy wiele zdjęć polskiego pejzażu, a następnie powiększyliśmy je do pixela. Stąd wypadkowa kolorów, które w tej części Europy są bardziej stonowane i delikatne niż np. w basenie Morza Śródziemnego. Po przestudiowaniu gamy kolorystycznej wybraliśmy do kolekcji cztery kolory Ziemi i cztery kolory Nieba oraz łączący je róż, który tak naprawdę w naturze występuje najczęściej pomiędzy niebem a ziemią. Harmonijna gama kolorystyczna jest moją propozycją szczególnie dla architektów, którzy w swojej codziennej pracy kreatywnej mają do czynienia z wieloma materiałami. Zaprojektowałam ją w taki sposób, żeby każdy kolor z kolekcji harmonijnie współgrał z innymi. Można także wykorzystywać wszystkie kolory z kolekcji w jednym projekcie, a i tak będą one stanowiły harmonijną całość mówi Dorota Koziara.

Cielo e Terra to kolekcja płyt wielkoformatowych, która ma zastosowanie zarówno w prywatnych wnętrzach, budynkach użyteczności publicznej, jak i na elewacjach.

Podczas targów Cersaie 2022 w Bolonii Grupa Tubądzin zaprezentowała nowości z kolekcji Cielo e Terra.

Do gamy kolorystycznej włączona została nowa barwa - zieleń, to kolor nadziei, ale również kolor natury. To element łączący, podobnie jak róż, dotychczasowe kolory ziemi i kolory nieba.

Kolejną nowością są dekoracje na wielkoformatowych płytach, specjalnie zaprojektowane jako rozwinięcie i uzupełnienie kolekcji. Do ich produkcji wykorzystano najnowsze linie technologiczne Tubądzina.

W kolekcji Cielo e Terra zaprezentowano nowe dekoracje, dla których inspiracją był również pejzaż. Wśród nich mamy tzw. gradienty - na płaszczyźnie wielkoformatowej płyty delikatny kolor przechodzi do bieli lub miesza się z innym kolorem.

Kolekcja Cielo e Terra wzbogaciła się o nowości, które ją uzupełniają. Do gładkich wielkoformatowych płyt chciałam dodać konceptualne rozwiązania, przejścia kolorów do bieli lub koloru w inny kolor. Podobnie wygląda niebo, które zależnie od pogody czy pory dnia, zmienia swoje barwy. Zależało mi na wprowadzeniu do architektury wnętrz elementów, które pozwolą poczuć lekkość powietrza, stąd gradienty dla których bazą są kolory z kolekcji Cielo e Terra przechodzące do bieli tłumaczy Dorota Koziara. Taki jest projekt dekoracji numer 1, 2 i 3.. Trochę jak w naturze, trochę jak na scenie w teatrze, gdzie światło miękko układa się na powierzchniach scenografii, tworząc iluzję przestrzeni i nieskończoności. W przypadku tego projektu są to płyty które swoją konceptualną interpretacją natury uzupełniają dotychczasowe jednolite barwione w masie wielkoformatowe gresy kolekcji. Zastosowanie tych płyt na elewacjach, w połączeniu z otaczającym je pejzażem, stworzy intrygujący zabieg optyczny - to delikatna gra kolorem, który przechodzi z jednego w drugi. W zależności od światła i pory dnia bryła budynku może być bardzo wyraźna lub subtelnie wtapiać się w naturę.

Wzór Dekor 4 to inspirowane naturą skośne linie często występujące w pejzażu np. trawy kołyszące się pod wpływem wiatru, czy płynące na wodzie rośliny. Ta dekoracja o bardzo delikatnym charakterze wizualnym jest grą połyskującego wzoru aplikowanego również na wszystkich kolorach z kolekcji Cielo e Terra.

Dekor 5 i 6 to płyty z kolekcji Cielo e Terra o dekoracjach liniowych w których głównie stosujemy złoto i platynę.

Te dekoracje z kolei pomyślane są taki sposób, że mogą być harmonijnie aplikowane na wszystkich kolorach płyt z kolekcji Cielo e Terra. Jednocześnie, są dodatkowym elementem łączącym gamę kolorystyczną kolekcji w całość.

Podobnie jak przy przestudiowaniu kolekcji kolorów bazy do Cielo e Terra inspirowanych naturą również dekoracje uzupełniające tę kolekcję mają razem budować harmonijną całość, zarówno we wnętrzach jak i na elewacjach.

Zależało mi na tym żeby te produkty były uniwersalne i znakomicie nadawały się do zastosowania w różnych częściach świata, współgrając z różnorodnym pejzażem. W przypadku projektowania materiałów wykończeniowych zależy mi na tym, żeby ta kolekcja harmonijnie współgrała z pejzażem niezależnie czy jest wykorzystana we wnętrzach czy na fasadach w przestrzeni publicznej czy prywatnej.

Harmonia jest podstawą naszej spokojnej egzystencji. W pięknym, spójnym otoczeniu łatwiej jest nam dobrze funkcjonować – podsumowuje Dorota Koziara.