Grupa Tubądzin zmniejsza emisję CO2 w fabryce w Ozorkowie

Grupa Tubądzin zmniejsza emisję CO2 w fabryce w Ozorkowie

19 stycznia 2022

Modernizacja fabryki w Ozorkowie to kolejna duża inwestycja Grupy Tubądzin w nowoczesną i zrównoważoną produkcję płytek ceramicznych. Nowa suszarnia rozpyłowa pozwala na redukcję zużycia gazu ziemnego o 25% i jest wyznacznikiem innowacyjnych rozwiązań proekologicznych dla całej branży.

Suszarnia rozpyłowa to nowoczesne urządzenie wykorzystujące metodę rozpyłową do suszenia masy lejnej. Proces ten polega na odwodnieniu produktu z formy zawiesiny do postaci proszku. Maszyna składa się z cylindrycznej komory, w której wspomagana jest wymiana ciepła między leiwem a strumieniem gorącego powietrza o temperaturze około 500˚C. Leiwo ceramiczne jest drobno rozpryskiwane w górę przez dysze w postaci kropel, podczas gdy gorące powietrze jest kierowane stycznie w dół, wywołując ruch spiralny. Dzięki procesowi wymiany ciepła następuje natychmiastowe odparowanie wody, w konsekwencji czego tworzy się granulat o zdatnym uziarnieniu i wilgotności.

W 2021 roku w zakładzie w Ozorkowie zmodernizowaliśmy sektor odpowiadający za przygotowanie surowców ceramicznych. Kierując się zasadami proekologicznymi, wymieniliśmy część istniejących maszyn i urządzeń, zastępując je nowymi, spełniającymi wyższe wymagania dotyczące emisji spalin, hałasu oraz zapylania. Nowa suszarnia rozpyłowa ATM 36 umożliwiła nam redukcję zużycia gazu ziemnego o 25%, co ma bezpośrednie przełożenie na ograniczenie emisji CO2 – mówi Karol Chmielewski, wiceprezes Zarządu Grupy Tubądzin, dyrektor fabryki Ceramika Tubądzin II w Ozorkowie. I dodaje: Inwestycje w proekologiczne rozwiązania produkcyjne są jednym z kluczowych obszarów rozwoju Grupy Tubądzin. Jako odpowiedzialna firma spełniamy ogólne standardy ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, ale nie poprzestajemy na tym. Wprowadzamy najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, dzięki którym produkcja naszych płytek odbywa się z poszanowaniem środowiska naturalnego, przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności.

Modernizacja parku maszynowego w fabryce w Ozorkowie pozwoliła na redukcję zużycia paliw energetycznych – gazu ziemnego oraz energii elektrycznej, umożliwiając oszczędność energii i przedłużenie żywotności maszyn. Zastosowanie tego rozwiązania obniżyło zużycie gazu o około 80 m3 w ciągu godziny pracy suszarni rozpyłowej, co w skali roku przekłada się na oszczędności rzędu 441 280 m3 gazu ziemnego. Oprócz tego, proces przygotowania granulatu odbywa się poprzez wykorzystywanie ciepłego powietrza odzyskiwanego w końcowym procesie wypalania płytek ceramicznych, co jest dodatkowym, pozytywnym aspektem ekologicznym.

Inwestycji w suszarnię rozpyłową towarzyszyła także kompleksowa wymiana filtra suchego, odpowiedzialnego za wychwytywanie zanieczyszczeń powietrza, będących naturalną konsekwencją procesu technologicznego. Zwiększenie powierzchni filtrującej w porównaniu do poprzedniego sytemu pozwoliło na intensyfikację procesu oczyszczenia.

Zastosowane ulepszenia pozwalają również na wykorzystanie nowych rozwiązań związanych z samą obsługą maszyn. Nowe rozwiązania układu chłodzenia, wykorzystujące dodatkowo powietrze jako medium chłodzące oraz nowy, automatyczny system myjący suszarnię ATM, regulujący pobór wody, pozwala na obniżenie zużycia wody na terenie całego zakładu.

Wprowadzone zmiany mają wpływ nie tylko na poprawę środowiska globalnego, ale także tego lokalnego. Ograniczenie hałasu podczas pracy maszyny oraz zmniejszenie naturalnego zapylenia przekłada się na poprawę zdrowia i wyższy komfort życia pracowników.


Grupa Tubądzin należy do najlepiej rozpoznawalnych producentów płytek ceramicznych w Polsce. Od prawie 40 lat wyznacza trendy wzornicze, wprowadza nowatorskie produkty i rozwiązania. W Polsce jest pionierem w produkcji płyt wielkoformatowych, sięgających rozmiarem aż 120 x 240 cm. Jej produkty, wytwarzane z najwyższej jakości surowców, znajdują zastosowanie w każdej przestrzeni, nie tylko łazienkowej. Najwyższej jakości płytki, do złudzenia przypominające drewno, marmur czy beton, produkowane w oparciu o najnowocześniejsze światowe technologie są znakiem rozpoznawczym Grupy Tubądzin. W roku 2020 firma sprzedawała swoje produkty do 70 krajów.

Tubądzin zaprasza do współpracy wybitnych twórców designu i kultury (wśród nich m.in. Maciej Zień, Dorota Koziara, Wojciech Siudmak), organizuje prestiżowy konkurs dla młodych projektantów i architektów – Tubądzin Design Awards oraz angażuje się w działania edukacyjne, społeczne i ekologiczne.

Płytki marki Tubądzin powstają z naturalnych i szlachetnych surowców, a do ich zdobienia stosowane są bezpieczne dla zdrowia i przyrody barwniki. Mając na uwadze dbałość o środowisko, firma Tubądzin promuje zasady zrównoważonego rozwoju i inwestuje w innowacyjne rozwiązania – m.in. technologię Continua+ czy nowoczesną suszarnię rozpyłową ATM 36, przyczyniając się tym samym do redukcji zużycia energii i emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Firma angażuje się również w projekty proekologiczne i podejmuje działania zmierzające do wzrostu świadomości społeczności lokalnej w tym zakresie.

Kontakt dla mediów:

Tomasz Korowczyk

Rzecznik Prasowy Grupy Tubądzin

tel. + 48 601 322 440

tel. + 48 42 710 37 78

e-mail: t.korowczyk@tubadzin.pl