Kwintesencja szlachetności i paryskiego szyku w kolekcji Sophisticated projektu Macieja Zienia

Kwintesencja szlachetności i paryskiego szyku w kolekcji Sophisticated projektu Macieja Zienia

18 października 2021

Sophisticated, pierwsza z czterech najnowszych propozycji kolekcji płytek ceramicznych Macieja Zienia dla Ceramiki Tubądzin, jest odzwierciedleniem niewymuszonego luksusu i paryskiej nonszalancji. Za elegancją i wyrafinowanym stylem kolekcji stoi jednak obietnica maksymalnego doświadczania tego, co pozwala czuć się wyjątkowo i niepowtarzalnie.

Maciej Zień, jeden z czołowych polskich kreatorów mody, już od 12 lat współpracuje z Ceramiką Tubądzin, wyznaczając nowe trendy i tworząc kolekcje płytek ceramicznych o ciekawym wzornictwie, odważnym designie i bogatej dekoracyjności. Projektant słynie z niepowtarzalnego stylu, określanego jako nowoczesne glamour, a inspiracje do nowych kolekcji czerpie z tego, co mu najbliższe – ze świata wielkiej mody. W Sophisticated, najnowszej kolekcji ceramiki w formacie 33 x 90 cm, kryje się wszystko, co między modą a światem wnętrz najpiękniejsze – zjawiskowa wytworność niczym z najlepszych pokazów haute couture, ponadczasowa forma szlachetnych materiałów i kolorów, oraz nuta swobodnego artyzmu, który najlepiej widoczny jest w stylowych dodatkach i misternych zdobieniach.

TU_poszukuje. Niewymuszony szyk

Przy projektowaniu kolekcji płytek ceramicznych dla Ceramiki Tubądzin Maciej Zień sięgnął do modowych nawiązań oraz własnych zawodowych skojarzeń i inspiracji. Projektant od lat obserwuje przenikanie się świata mody z designem, a jego kreacje są naturalnym odzwierciedleniem tego procesu. Wyrafinowany styl Sophisticated, który charakteryzuje się niezwykłą szlachetnością i unikalnym doborem dodatków, zaprowadził autora kolekcji do modowej stolicy świata – Paryża – miasta, które zachwyca architekturą, urokliwymi wnętrzami i atmosferą wszechobecnego artyzmu. To właśnie wytworne przestrzenie Hotelu Costes czy elitarna Café de Flore, gdzie spotykają się ludzie ze świata muzyki i sztuki, stały się inspiracją do powstania kolekcji Sophisticated. Niewymuszony i nieostentacyjny luksus kojarzy się także z ikonicznym już niemalże stylem Francuzek, które słyną z doskonałego wyczucia mody – klasycznych zestawień, które noszą z niezwykłą lekkością i naturalnością.

W Paryżu bywam często i chętnie wracam do tej szczególnej atmosfery, inspirujących miejsc, muzyki i ludzi. Najlepiej wyczuwa się charakter sophisticated w niewymuszonych stylizacjach modnie ubranych Francuzek. Nienagannie ubrane, eleganckie kobiety z włosami upiętymi w delikatnym nieładzie. Nie noszą make-upu, z wyjątkiem wyrazistej czerwonej szminki na ustach. W połączeniu z wysokimi szpilkami sprawiają wrażenie ubranych z wielką klasą, a zarazem nonszalanckich i pewnych siebiemówi Maciej Zień.

TU_projektuje. Jakość szlachetnych materiałów

Styl sophisticated towarzyszy Maciejowi Zieniowi od początku jego twórczości. Za spektakularnym efektem jego modowych kreacji stoi pełen precyzji i staranności proces twórczy, który pozwala na perfekcyjny dobór dodatków i jakościowych materiałów. Projektant chętnie wykorzystuje eleganckie, szlachetne materiały, takie jak jedwab, a jego suknie i stylizacje wyróżniają się misternymi upięciami i draperiami. Dbałość o jakość materiałów była kluczowym punktem przy projektowaniu kolekcji Sophisticated. Projektant zdecydował się na piękny i ponadczasowy marmur, który w kolekcji widoczny jest w dwóch kontrastowych odsłonach. Klasyczna szarość i biel zestawiona została w negatywie z połyskliwą czernią, której towarzyszy tajemnicza zieleń. Wykonana na szkle dekoracja ma niesamowitą głębię i tworzy interesujący efekt. Bazą do stworzenia nowej kolekcji ceramiki była elegancja uchwycona w kamieniu – szlachetnym marmurze. Ten, którego użyłem, charakteryzuje się szczególną urodą – ma piękną barwę, która jest kompilacją bieli i szarości oraz czerni z dodatkiem zielonkawej żyłki. To zupełnie wyjątkowy marmur. Zobaczyłem go po raz pierwszy w Luwrze i od tamtej pory wiedziałem, że pewnego dnia wykorzystam to niesamowite połączenie w jednym ze swoich projektówmówi Maciej Zień.

Przy projektowaniu kolekcji Sophisticated Maciejowi Zieniowi towarzyszyli specjaliści Grupy Tubądzin skupieni w TU_Kolektyw. To projektanci, architekci i technolodzy – osoby związane zarówno z klasycznym, użytkowym designem, jak i wzornictwem przemysłowym i architekturą. Już wkrótce poznamy finalny efekt ich pracy – Maciej Zień opowie więcej o procesie twórczym oraz zaprezentuje pomysły i aranżacje na wnętrze w stylu Sophisticated.

Grupa Tubądzin należy do najlepiej rozpoznawalnych producentów płytek ceramicznych w Polsce. Od prawie 40 lat wyznacza trendy wzornicze, wprowadza nowatorskie produkty i rozwiązania. W Polsce jest pionierem w produkcji płyt wielkoformatowych, sięgających rozmiarem aż 120 x 240 cm. Jej produkty, wytwarzane z najwyższej jakości surowców, znajdują zastosowanie w każdej przestrzeni, nie tylko łazienkowej. Najwyższej jakości płytki, do złudzenia przypominające drewno, marmur czy beton, produkowane w oparciu o najnowocześniejsze światowe technologie są znakiem rozpoznawczym Grupy Tubądzin. W roku 2020 firma sprzedawała swoje produkty do 70 krajów.

Tubądzin zaprasza do współpracy wybitnych twórców designu i kultury (wśród nich m.in. Maciej Zień, Dorota Koziara, Wojciech Siudmak), organizuje prestiżowy konkurs dla młodych projektantów i architektów – Tubądzin Design Awards oraz angażuje się w działania edukacyjne, społeczne i ekologiczne.

Płytki marki Tubądzin powstają z naturalnych i szlachetnych surowców, a do ich zdobienia stosowane są bezpieczne dla zdrowia i przyrody barwniki. Mając na uwadze dbałość o środowisko firma Tubądzin promuje zasady zrównoważonego rozwoju i inwestuje w innowacyjne rozwiązania – m.in. technologię Continua+, przyczyniając się tym samym do redukcji zużycia energii i emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Firma angażuje się również w projekty proekologiczne i podejmuje działania zmierzające do wzrostu świadomości społeczności lokalnej w tym zakresie.