Proekologiczne działania Grupy Tubądzin ponownie docenione w raporcie „Dobre Praktyki 2021”

Proekologiczne działania Grupy Tubądzin ponownie docenione w raporcie „Dobre Praktyki 2021”

26 maja 2022

Oszczędność gazu, wody i energii elektrycznej oraz lepszy komfort pracy – to skutki modernizacji fabryki Grupy Tubądzin w Ozorkowie. Dodatkowo, inwestycja umożliwia niższą emisję CO2, czyli zmniejsza ślad węglowy. Forum Odpowiedzialnego Biznesu kolejny raz doceniło proekologiczne działania Grupy Tubądzin w raporcie „Dobre Praktyki 2021”.

Unowocześnienie parku maszynowego w fabryce w Ozorkowie pozwoliło na ograniczenie zużycia gazu ziemnego oraz energii elektrycznej i przedłużenie żywotności urządzeń. Nowa technologia zmniejszyła zużycie gazu o około 80 m3 w ciągu godziny pracy suszarni rozpyłowej. Fabryka w Ozorkowie zaoszczędzi dzięki temu rozwiązaniu blisko 450 tysięcy m3 gazu ziemnego rocznie. To ogromny krok w kierunku neutralności klimatycznej, do której dąży Grupa Tubądzin.

Wraz z suszarnią wymieniono też filtr suchy odpowiedzialny za oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń, które powstają podczas procesu technologicznego. W nowym systemie powierzchnia filtrująca jest znacznie większa, więc proces oczyszczania jest bardziej wydajny. Zmodernizowane urządzenia mają przyjazny środowisku układ chłodzenia, który wykorzystuje też powietrze. Automatyczny system myjący suszarnię obniża zużycie wody na terenie całego zakładu. Zmiany pozytywnie wpływają nie tylko na przyrodę, ale też na warunki pracy w fabryce. Maszyny pracują ciszej, filtry zmniejszają zapylenie, a to sprawia, że pracownicy mogą przebywać w zdrowszym i bardziej komfortowym środowisku.

Raport „Dobre Praktyki” wyróżnia firmy, które aktywnie realizują cele Zrównoważonego Rozwoju. Tegoroczna edycja wydarzenia miała swoją premierę 25. maja podczas 9. Targów CSR - największego w Polsce wydarzenia targowego o tematyce ESG, CSR i sustainability. Hasło przewodnie, jakie przyświecało wydarzeniu, brzmiało #Klimat – #Rozwój – #Biznes.

Rok wcześniej Grupa Tubądzin także została wyróżniona przez wydawnictwo w zakresie kontrolowania zużycia wody oraz w związku z zaangażowaniem w profilaktykę przeciw COVID-19.


Grupa Tubądzin należy do najlepiej rozpoznawalnych producentów płytek ceramicznych w Polsce. Od prawie 40 lat wyznacza trendy wzornicze, wprowadza nowatorskie produkty i rozwiązania. W Polsce jest pionierem w produkcji płyt wielkoformatowych, sięgających rozmiarem aż 120 x 240 cm. Jej produkty, wytwarzane z najwyższej jakości surowców, znajdują zastosowanie w każdej przestrzeni, nie tylko łazienkowej. Najwyższej jakości płytki, do złudzenia przypominające drewno, marmur czy beton, produkowane w oparciu o najnowocześniejsze światowe technologie są znakiem rozpoznawczym Grupy Tubądzin. W roku 2020 firma sprzedawała swoje produkty do 70 krajów.

Tubądzin zaprasza do współpracy wybitnych twórców designu i kultury (wśród nich m.in. Maciej Zień, Dorota Koziara, Wojciech Siudmak), organizuje prestiżowy konkurs dla młodych projektantów i architektów – Tubądzin Design Awards oraz angażuje się w działania edukacyjne, społeczne i ekologiczne.

Płytki marki Tubądzin powstają z naturalnych i szlachetnych surowców, a do ich zdobienia stosowane są bezpieczne dla zdrowia i przyrody barwniki. Mając na uwadze dbałość o środowisko, firma Tubądzin promuje zasady zrównoważonego rozwoju i inwestuje w innowacyjne rozwiązania – m.in. technologię Continua+ czy nowoczesną suszarnię rozpyłową ATM 36, przyczyniając się tym samym do redukcji zużycia energii i emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Firma angażuje się również w projekty proekologiczne i podejmuje działania zmierzające do wzrostu świadomości społeczności lokalnej w tym zakresie.

Kontakt dla mediów:

Edyta Bąk

Specjalista Public Relations

tel. +48 601 322 440

e-mail: e.bak@tubadzin.pl