Trwałość i elegancja - gresy na elewacji

Trwałość i elegancja - gresy na elewacji

2 kwietnia 2024

Współczesna architektura coraz częściej odwołuje się do innowacyjnych materiałów. Trwałość i estetyka odgrywają tu kluczową rolę. Dzięki swojej wszechstronności oraz różnorodności stylistycznej gres jest idealnym wyborem dla projektantów, poszukujących atrakcyjnych rozwiązań dla swoich pomysłów. Przedstawiamy koncepty wykorzystujące gres na elewacjach zgłoszone do konkursu Tubądzin Design Awards.

Elewacje stanowią nie tylko nieodłączny element architektury, ale także wizytówkę każdego budynku, definiując jego charakter, styl i estetykę. Architekci poszukują materiałów, które nie tylko najlepiej odwzorują ich projekt, ale także spełnią wymagania dotyczące efektywności energetycznej i ochrony środowiska.

Innowacyjne podejście do rewitalizacji

Budynki z wielkiej płyty od dawna są charakterystycznym elementem krajobrazu polskich miast. Architekci z KXM Group prezentują innowacyjny projekt "Wielka Płyt(k)a", który pokazuje, jak można wykorzystać płyty wielkoformatowe Tubądzin w modernizacji istniejących obiektów, rewolucyjnie zmieniając zarówno ich wygląd, jak i funkcjonalność. Duże formaty gresu Torano Grey i Grand Cave White umożliwiają elastyczne tworzenie podziałów na fasadzie, podkreślając prostą modernistyczną architekturę i nadając obiektowi nowoczesnego charakteru.

Nowoczesne podejście do efektywności energetycznej

Yulyia Zubar w swoim projekcie nawiązuje do korzeni i tradycji, łącząc je z nowoczesnością i efektywnością energetyczną. Inspiracją stał się dom dziadka - stanowiący symbol pasywności i trwałości, któremu nadano nowe znaczenie. W projekcie zastosowano hermetyczną izolację oraz wentylowaną fasadę ozdobioną płytkami Tubądzin Industrio.

Połączenie elegancji z funkcjonalnością

Projekt architektoniczny "Dom w Kiszyniowie" Artura Bordeianu to wyjątkowa rezydencja w sercu Republiki Mołdawii, przyciąga uwagę swoim wyjątkowym designem i funkcjonalnością, łącząc nowoczesność z elegancją. Betonowa konstrukcja na murze z kamienia naturalnego gwarantuje solidność i trwałość budynku, jednocześnie nadając mu wyrafinowany wygląd. Płytki Tubądzin Pietrasanta i Tin, zastosowane na zewnątrz domu zapewniają trwałość modernizmu, komfort i design.

Nowoczesność w harmonii z historią

Projekt rozbudowy “Hotelu Smolarnia” Adama Żarczyńskiego, położonego w sercu Puszczy Noteckiej, łączy w sobie nowoczesność z tradycją. Charakterystyczna architektura została zachowana, a nowa "ubrana" bryła, została odświeżona poprzez zastosowanie nowoczesnych materiałów takich jak ceramika i szkło. Na wejściu użyto płytek Tubądzin Torano White, co nadaje całej konstrukcji świeży, współczesny wygląd wiążąc tradycję z nowoczesnością.

Innowacyjność w symbiozie z naturą

Projekt “Dom do życia w harmonii” Moniki Kality stanowi nie tylko oazę spokoju, lecz również wspiera harmonijne relacje między jego mieszkańcami a otaczającym ich środowiskiem naturalnym. Został stworzony z pełnym szacunkiem dla przyrody, będąc z nią w symbiozie - to, co jest na zewnątrz, wpływa na wnętrze, a to, co jest w środku, oddziałuje na otoczenie - wzajemnie się uzupełniając. Projekt zakłada stworzenie kompleksu siedmiu wolnostojących budynków na planie koła, z poszanowaniem istniejącego drzewostanu, aby zminimalizować ingerencję w grunt leśny. Każdy obiekt ma inny kolor wnętrza i elewacji, co dodaje uroku i indywidualności całej przestrzeni. Na zewnątrz użyto płytek Tubądzin w kształcie heksagonów z kolekcji Cielo e Terra Doroty Koziary, co pozwoliło uzyskać efekt kory drzew, harmonijnie łącząc dom z otoczeniem.

Te wyjątkowe projekty zgłoszone do konkursu Tubądzin Design Awards są nie tylko odzwierciedleniem współczesnych trendów architektonicznych, ale także dowodem na to, jak innowacyjne podejście do materiałów, takich jak gres, może przekształcić przestrzeń i podnieść estetykę budynków.