Tubądzin Meets Art

Tubądzin Meets Art

30 października 2023

26 października w przestrzeniach Narodowej Galerii Sztuki Zachęta Grupa Tubądzin świętowała jubileusz 40-lecia marki. Spotkanie było nie tylko okazją do podsumowania dotychczasowych osiągnięć, ale przede wszystkim do przedstawienia nowych projektów.


Miejsce wydarzenia wybrano nieprzypadkowo. Wnętrza Zachęty, Narodowej Galerii Sztuki mają niepowtarzalny klimat. Scenografia eventu została dopracowana w najdrobniejszych szczegółach. Na jeden wieczór sale ekspozycyjne wypełniły krajobrazy ze snów. Na gości czekała prawdziwa uczta, nie tylko dla podniebienia, ale przede wszystkim duchowa.

Wieczór wypełniły rozmowy o sztuce i designie. Wśród zaproszonych gości znaleźli się dziennikarze, artyści, architekci i influencerzy.

Grupa Tubądzin przez 40-lat swojego istnienia zbudowała silną markę, głęboko zakorzenioną w świadomości konsumentów. Jej znakiem rozpoznawczym są oryginalne wzory, które powstają we współpracy z artystami i projektantami. Płyty wielkoformatowe zachwycają klientów w 80 krajach na całym świecie. Marka stawia na jakość i niepowtarzalny design. Grupa Tubądzin była pierwszą polską firmą ceramiczną, która zaprosiła do współpracy artystów. Kolekcję tworzą dla niej m.in. Dorota Koziara i Maciej Zień.

Tubądzin jest także organizatorem konkursu dla architektów i projektantów wnętrz “Tubądzin Design Awards”, w którego jury zasiada wielu wybitnych twórców. Od wielu lat jest organizatorem Tubądzin Design Days, współpracuje z Operą Narodową, a w najbliższym czasie ogłosi kolejne kolaboracje z instytucjami kultury.

Sztuka jest nam bliska. Od lat promujemy artystów i najlepsze praktyki w projektowaniu funkcjonalnych i pięknych wnętrz. Teraz idziemy o krok dalej i oficjalnie ogłaszamy projekt Tubądzin Meets Art. Grupa Tubądzin chce demokratyzować sztukę i zapewniać dostęp do niej. Dlatego będzie mecenasem sztuki. Będziemy wspierać instytucje kultury, realizować wspólne projekty z artystami i poszerzać nasze działania edukacyjne zapowiada Amadeusz Kowalski, Wiceprezes Grupy Tubądzin.

Fascynuje nas natura i jej piękno. Dlatego inwestujemy w najnowsze linie technologiczne i park maszynowy, który umożliwia nam perfekcyjne odtwarzanie naturalnych struktur. W tym roku nowością w naszej ofercie są płyty, których struktura jest sensoryczna. Dotykając ich możemy wyczuć niejednorodne chropowatości, użylenia i wybłyszczenia, takie same jak w naturalnych skałach i minerałach – tłumaczy Amadeusz Kowalski, wiceprezes Grupy Tubądzin – Tworzenie tak wysublimowanych wzorów jest możliwe dzięki nowej linii produkcyjnej, którą uruchomiliśmy na początku tego roku.

Połączenie wieloletniego doświadczenia i niepodważalnej jakości wyrobów producenta ceramiki oraz kreatywnych, świeżych pomysłów młodych artystów to gwarancja niezwykłych projektów i nietuzinkowych rozwiązań.

Nowe wzory znalazły się m.in. w najnowszych kolekcjach Macieja Zieinia Holiday i Lounge. Projektant opowiedział gościom o swoich inspiracjach.

– Ibiza to jedno z moich ulubionych miejsc. Wyspa zachwyca szerokimi plażami, błękitem morza i muzyką rozbrzmiewającą niemal we wszystkich jej zakątkach. Uwielbiam ten klimat. W kolekcji Holiday chciałem przenieść go do wnętrz. Wybrałem najpiękniejsze skały, jakie można spotkać na wyspie. W kolekcji nie mogło zabraknąć etnicznych dekorów, które dodają całości lekkości i luzu. – tłumaczy Maciej Zień – Natomiast kolekcja Lounge to hołd dla wielkomiejskich metropolii. Ich monumentalnej architektury i ponadczasowej elegancji. Tu postawiłem na wyraziste, ciemne skały i dekory nawiązujące do stalowych elewacji drapaczy chmur – dodaje.

Dorota Koziara przedstawiła nowości w kolekcji Cielo e Terra. Pastelowa gama kolorystyczna została wzbogacona o zieleń, czerń i super biały. Pojawiły się nowe dekory, które harmonijnie przechodzą z jednego koloru w drugi. Daje to efekt lekkości i harmonii.

Aby urozmaicić kolekcję uzupełniłam ją też o dekory inspirowane naturą - gwiazdami i roślinami. Tak powstały wzory geometryczne, które można nanosić na wszystkie kolory kolekcji. – podkreśla Dorota Koziara – Dzięki doskonałym parametrom technicznym płyty Cielo e Terra mogą być stosowane nie tylko w domach, budynkach użyteczności publicznej, ale także na elewacjach. Zależało mi, aby kolekcja byłą ciepła w odbiorze. Taki właśnie efekt dają, moim zdaniem, powierzchnie głęboko matowe. Wypracowaliśmy wraz z działem technologii Tubądzin powierzchnie płyt ceramicznych, które dają takie wrażenie.

Niespodzianką na zakończenie wieczoru było nocne zwiedzanie wystawy rzeźb Adolfa Ryszki oraz koncert Bovskiej.

Grupa Tubądzin w najbliższym czasie ogłosi kolejne projekty z czołowymi instytucjami kultury oraz reprezentantami różnych gałęzi sztuki.