W zgodzie z naturą - zwycięski projekt drugiego etapu konkursu Tubądzin Design Awards w kategorii CultureFORM

W zgodzie z naturą - zwycięski projekt drugiego etapu konkursu Tubądzin Design Awards w kategorii CultureFORM

6 października 2022

Kategoria specjalna Tubądzin Design Awards inspiruje do projektowania przestrzeni promujących dziedzictwo kulturowe miast, państw i społeczności na całym świecie. Autorzy prac zgłoszonych w drugim etapie Culture FORM pokazali jak otaczająca przestrzeń może wpływać na sposób myślenia o tradycji, wartościach, obyczajach i miejscach sprzyjających celebrowaniu życia.

CultureFORM to kategoria specjalna, która pojawiła się w tegorocznej edycji konkursu Tubądzin Design Awards. Biorący w niej udział projektanci, architekci i studenci tych kierunków mogą zgłaszać prace związane z dziedzictwem kulturowym swoich krajów, miast czy społeczności, do których przynależą. Mogą również zaprezentować projekt przestrzeni promującej kulturę krajów w jakich nie mieszkają na co dzień, proponując rozwiązane wpływające na możliwość codziennego obcowania z dziedzictwem tamtych regionów. Ich zadaniem jest zaprojektowanie przestrzeni uwzględniających wyjątkowe aspekty otoczenia, które wiążą się z historią, tradycją czy wartościami danego regionu świata.

Drugi etap kategorii dobiegł końca. Międzynarodowe jury wyłoniło zwycięzcę. Jest nim Yi Yang Chai z Malezji, z pracą zatytułowaną „Lanterns in the woods” . Projekt młodego architekta opiera się na motywie domku na drzewie oraz idei życia w harmonii z naturą. Kompleksowo pomyślany park ma symbolizować pomost wzmacniający współistnienie wytworów człowieka z naturą i ludźmi jako istotami należącymi niejako do tych dwóch światów. Okrągły kształt domków zainstalowanych na drzewach przywodzą na myśl turecką lampę mozaikową, a w efekcie finalnym mają one przypominać gobelin latarni w lesie. Każda strefa parku ma swoją odrębną funkcję dla użytkowników.

- CultureFORM to wyjątkowa kategoria, która zapewnia projektantom szerokie pole dla kreatywnych działań. Wychodzące z ich kultur, tradycji i głęboko zakorzenionych wartości wizje oraz pomysły mają szansę odmienić świat, który znamy, nadać mu nieco odmiennego charakteru, a jednak wciąż bazować na tym, co znane i cenione. Już wiemy, że tworzenie pięknych przestrzeni z elementami kultury ma bezpośredni wpływ na doświadczenia estetyczne pokoleń, budowanie właściwych postaw.– wyjaśnia Ewa Kryszkiewicz, manager działu rozwoju i współpracy z architektami w Grupie Tubądzin. – Zwycięzca drugiego etapu kategorii w niezwykle ciekawy sposób zamienia biżuteryjne detale na konstrukcję budynków i naturalną przestrzeń, dzięki czemu zyskuje ona wręcz symboliczny wymiar. – dodaje.

Zwycięzca otrzymał nagrodę finansową w kwocie 1000 EURO, a także zostanie zapewniona promocja jego projektu w Tubądzin Design Community. Autor udzieli wywiadu na łamach Elle Decoration, a publikacje dotyczące jego pracy i podejścia do projektowania pojawią się w licznych mediach branżowych, na stronach partnerów konkursu, w mediach społecznościowych organizatora.

Organizator konkursu dodatkowo wyróżnił prace:

Autor projektu: Aman Tair (Pakistan)

Wyróżniony projekt: “Darya ki oat mein”(urdu) , nazwa inwestycji: An Inhabitable Wall

Autor projektu: Farnaz Manzour (Iran)

Wyróżniony projekt: Port of cultures,