Zamknięty obieg wody w fabrykach Grupy Tubądzin

Zamknięty obieg wody w fabrykach Grupy Tubądzin

16 sierpnia 2023

Ekologia i poszanowanie środowiska to jedne z fundamentów działania Grupy Tubądzin. Dlatego od lat firma inwestuje własne środki w modernizacje linii produkcyjnych, aby oszczędzać energię, surowce i wodę. Dzięki temu zmniejsza ślad węglowy i dąży do neutralności klimatycznej.

– Procesy cięcia, krawędziowania i polerowania płytek odbywają się w środowisku wodnym. Woda krąży w obiegach zamkniętych, a dzięki własnym oczyszczalniom jest stale oczyszczana i zawracana do procesu. Dzięki temu może być wielokrotnie wykorzystywana. – tłumaczy Mirosław Jędrzejczyk, prezes Zarządu Grupy Tubądzin. – Przy takim rozwiązaniu, w produkcji płytek nie powstają ścieki technologiczne. – podkreśla.

We wszystkich zakładach Grupy Tubądzin działa obieg zamknięty wody. Każda fabryka ma również własną oczyszczalnię. To nie jedyne proekologiczne rozwiązanie na liniach produkcyjnych Grupy Tubądzin. Płytki powstają z najwyższej jakości naturalnych surowców. Rozwiązania technologiczne na linii pozwalają zaoszczędzić energię elektryczną i gaz ziemny.

Eko-logiczne rozwiązania

Praca młyna ciągłego pozwala na ograniczenie zużycia energii elektrycznej o 40% w porównaniu do tradycyjnych młynów okresowych. Przy produkcji granulatu w suszarni rozpyłowej wykorzystywane jest gorące powietrze z pieca. Najnowocześniejsza linia produkcyjna Continua+ zużywa 75% mniej energii elektrycznej w porównaniu do tradycyjnych pras.

Piec MAESTRO wyposażony jest w system FMD, który poprzez zastosowane analizatory steruje stechiometrią spalania gazu. Dzięki temu zużycie gazu jest ograniczane do minimum, a zastosowane dodatkowych izolacji w obszarach odzysku ciepła spalania zapewnia lepszą efektywność wykorzystania energii.

Zero waste

Odpady powstałe podczas produkcji nie są wyrzucane, ale kierowane do ponownego wykorzystania. Granulat jest zawracany do procesu produkcji bezpośrednio na prasie. Dzięki temu jest wykorzystywany w 100%, co przekłada się na zmniejszenie zużycia surowców, wody, energii i gazu.

W najbliższych miesiącach Grupa Tubądzin zrealizuje kolejną inwestycję ze środków własnych, wartości kilkunastu milionów złotych. Zakupiła kilkuhektarową działkę, na której powstanie instalacja fotowoltaiczna. Dzięki temu Tubądzin będzie korzystać z własnej zielonej energii elektrycznej.


Grupa Tubądzin należy do najlepiej rozpoznawalnych producentów płytek ceramicznych w Polsce. Od 40 lat wyznacza trendy wzornicze, wprowadza nowatorskie produkty i rozwiązania. W Polsce jest pionierem w produkcji płyt wielkoformatowych, sięgających rozmiarem aż 120 x 275 cm. Jej produkty, wytwarzane z najwyższej jakości surowców, znajdują zastosowanie w każdej przestrzeni, nie tylko łazienkowej. Najwyższej jakości płytki, do złudzenia przypominające drewno, marmur czy beton, produkowane w oparciu o najnowocześniejsze światowe technologie są znakiem rozpoznawczym Grupy Tubądzin.

Tubądzin zaprasza do współpracy wybitnych twórców designu i kultury (wśród nich m.in. Maciej Zień, Dorota Koziara, Wojciech Siudmak), organizuje prestiżowy konkurs dla młodych projektantów i architektów – Tubądzin Design Awards oraz angażuje się w działania edukacyjne, społeczne i ekologiczne.

Płytki marki Tubądzin powstają z naturalnych i szlachetnych surowców, a do ich zdobienia stosowane są bezpieczne dla zdrowia i przyrody barwniki. Mając na uwadze dbałość o środowisko, firma Tubądzin promuje zasady zrównoważonego rozwoju i inwestuje w innowacyjne rozwiązania – m.in. technologię Continua+ czy nowoczesną suszarnię rozpyłową ATM 36, przyczyniając się tym samym do redukcji zużycia energii i emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Firma angażuje się również w projekty proekologiczne i podejmuje działania zmierzające do wzrostu świadomości społeczności lokalnej w tym zakresie.