Ziba Azar zwyciężyła I etap Tubądzin Design Awards w kategorii CultureFORM

Ziba Azar zwyciężyła I etap Tubądzin Design Awards w kategorii CultureFORM

23 czerwca 2022

Obiekty użyteczności publicznej, ale też wnętrza prywatne – uczestnicy konkursu zaprezentowali różnorodne podejście do tematu w kategorii specjalnej CultureFORM. Wspólnym mianownikiem praktycznie wszystkich nadesłanych prac jest naturalne korzystanie z dziedzictwa kulturowego. Dorobek minionych pokoleń płynnie przeplata się z potrzebami współczesnych społeczeństw.

Autorzy nadesłanych prac udowodnili, że to właśnie kultura kształtuje nasz sposób myślenia o świecie, poszerza horyzonty, tworzy wartości i dostarcza ważnych emocji. Jury wybrało zwycięzcę, a organizator konkursu przyznał też dwa pozaregulaminowe wyróżnienia.

W I etapie konkursu zwyciężyła praca „A Garden House In Faraashaah”. Ziba Azar zwraca uwagę na wyjątkowe miejsce leżące u bram pustyni, pobliżu miasta Yazd w Iranie. Projekt domu nawiązuje do wiejskiego krajobrazu. Bryła wykorzystuje kopuły i łuki, utrzymane w kolorach ziemi. Dzięki temu spójnie wtapia się w otoczenie. Autorka zrezygnowała z tradycyjnego, liniowego planu budynku i zastąpiła go swobodnym układem. Dzięki temu udało się stworzyć przestrzenie odpowiadające stylowi życia współczesnych mieszkańców wioski. Budowla pozwala na niewielkiej działce wygospodarować miejsce na założenie ogrodu. Na piętrze została wydzielona wielofunkcyjna przestrzeń, którą można np. wynająć turystom, jako jeden ze sposobów na polepszenie ekonomicznej sytuacji mieszkańców. Dziedzictwo kulturowe przeplata się z uczestnictwem lokalnej społeczności w tworzeniu spójnego z miejscem środowiska architektonicznego.

TDA_59212594_TDA_1.jpg.jpg

Autor projektu: Ziba Azar (Iran)

Praca: A Garden House In Faraashaah

Nagrody:

1000 EURO, promocja w Tubądzin Design Community, wywiad na łamach Elle Decoration, publikacje w mediach branżowych, promocja na stronach partnerów konkursu, promocja w mediach społecznościowych organizatora oraz międzynarodowa promocja zwycięskiego projektu.

Prace wyróżnione przez organizatora konkursu:

Tristan Kelly oraz Liang Shang z Wielkiej Brytanii zainspirowani trudną sytuacją uchodźców z Ukrainy stworzyli „Beautiful Memories Playscape”. Zaprojektowali przestrzeń, w której dzieci mogłyby radośnie się bawić, a rodzice pochodzący z różnych środowisk kulturowych nawiązywaliby nowe znajomości.

TDA_71483134_TDA_5 Beautiful Memories Playscape.jpg.jpg

Autor projektu: Tristan Kelly, współautor Liang Shang (Wielka Brytania)

Wyróżniony projekt: Beautiful Memories Playscape

Nagrody: Dagegrafia – album – fotograf Maciej Mańkowski, Promocja w Tubądzin Design Community, wywiad na łamach Elle Decoration, publikacje w mediach branżowych, promocja na stronach partnerów konkursu, promocja w mediach społecznościowych organizatora oraz międzynarodowa promocja zwycięskiego projektu.

Kamila Warda w projekcie „Nowy Mariupol - Duża Scena Mariupolu" prezentuje koncepcję otwartej sceny w konstrukcji stalowej. Widziana z góry nawiązuje do industrialnego charakteru miasta, łącząc jednocześnie to co przemysłowe i organiczne. Przestrzeń audytorium obejmuje kamienne ławy w układzie promienistym. Scena jest zintegrowana z widownią. To miejsce pełne światła i przestrzeni, aby uczestnicy mogli zanurzyć się w dostarczanych przez otoczenie bodźcach.

TDA_12591954_TDA_Scena2.jpg.jpg

Autor projektu: Kamila Warda (Polska)

Wyróżniony projekt: Nowy Mariupol – Duża Scena Mariupolu

Nagrody: Dagegrafia – album – fotograf Maciej Mańkowski, Promocja w Tubądzin Design Community, wywiad na łamach Elle Decoration, publikacje w mediach branżowych, promocja na stronach partnerów konkursu, promocja w mediach społecznościowych organizatora oraz międzynarodowa promocja zwycięskiego projektu

Więcej informacji o zwycięzcach, szczegółowe opisy projektów oraz inspirujące prace konkursowe będzie można zobaczyć na Tubądzin Design Community: https://tubadzincommunity.com/pl/aktualnosci/

Już wkrótce ogłosimy zwycięzców w pozostałych kategoriach konkursu: Young Power, Everyday Design, Unlimited Architecture.