Zielona energia w Grupie Tubądzin

Zielona energia w Grupie Tubądzin

7 lutego 2024

Grupa Tubądzin, lider branży ceramicznej, aktywnie inwestuje w projekty ekologiczne, czyniąc zrównoważony rozwój integralną częścią swojej strategii biznesowej. W 2024 roku firma zbuduje własne farmy fotowoltaiczne, które dostarczą energię elektryczną do fabryk.

W 2024 roku Grupa Tubądzin, dla której priorytetem są inwestycje w zrównoważony rozwój, planuje zrealizować nowe projekty – budowę dwóch farm fotowoltaicznych o łącznej wartości ponad 15 milionów złotych. To strategiczny krok w kierunku samodzielnego pozyskiwania zielonej energii elektrycznej. Dzięki tym inwestycjom Tubądzin znacząco zredukuje zużycie energii elektrycznej z tradycyjnych źródeł oraz ograniczy emisję CO2 w zakładach produkcyjnych w Tubądzinie i Ozorkowie. Podobne inwestycje są planowane również w Sieradzu - jako dalszy krok w stronę zrównoważonego rozwoju i osiągnięcia tak istotnej neutralności klimatycznej marki.

Inwestycje w farmy fotowoltaiczne to tylko część działań Grupy Tubądzin na rzecz ochrony środowiska. Firma od lat angażuje się w modernizację linii produkcyjnych, dążąc do oszczędzania energii, surowców i wody. Wszystkie zakłady marki funkcjonują z zamkniętym obiegiem wody. Ponadto, fabryki dysponują własnymi oczyszczalniami ścieków.

Równie istotnym aspektem ekologicznego podejścia Grupy Tubądzin jest produkcja płytek ceramicznych z najwyższej jakości naturalnych surowców. Grupa Tubądzin używa tylko organicznych, czystych i szlachetnych materiałów najwyższej jakości. To gwarantuje zerową emisję CO2 z ich rozkładu i maksymalnie ogranicza ślad węglowy produkcji. Fabryka w Sieradzu jest jedną z najnowocześniejszych w Europie. Najnowsza technologia i innowacyjne rozwiązania umożliwiają redukcję zużycia energii i gazu ziemnego. Surowce kopalne przetwarzane są w nowoczesnym młynie modułowym o pracy ciągłej, który zużywa o 40% mniej energii elektrycznej w porównaniu do tradycyjnych młynów okresowych.

Najnowocześniejsze linie produkcyjne, wyposażone są w prasy Continua+. To kolejny kamień milowy w ekologicznych innowacjach Grupy Tubądzin. Prasa Continua+ zużywa 6-krotnie mniej energii elektrycznej w porównaniu do tradycyjnych pras, skutecznie ogranicza emisję CO2. Urządzenie jest bardzo wydajne. Ta technologia umożliwia produkcję płyt ceramicznych bez użycia formy, co zapewnia maksymalną elastyczność pod względem ich wielkości, grubości i rodzaju. Umożliwia także maksymalne wykorzystanie surowców poprzez zawracanie odpadów do ponownego wykorzystania zgodnie z ideą zero waste.

Te proekologiczne inicjatywy podejmowane przez Grupę Tubądzin mają zasadniczy wpływ na redukcję jej śladu węglowego. Grupa Tubądzin udowadnia, że dbałość o środowisko może i powinna być integralną częścią strategii biznesowej, z której korzystają zarówno przedsiębiorstwo, jak i społeczeństwo.