Czyszczenie gresu na podłodze i płytek ceramicznych na ścianach – najważniejsze zasady

Wszystkie rodzaje nawierzchni, które masz na podłodze i na ścianach, wymagają regularnego czyszczenia. Jednym z rodzajów pokrycia, o które najłatwiej jest dbać, a które sprawdza się nawet w wilgotnych czy narażonych na zabrudzenia miejscach, są płytki ceramiczne. Sprawdź, jak i czym czyścić gres oraz inne rodzaje ceramiki, aby przez długie lata cieszyć się ich nieskazitelnym wyglądem.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym umyć płytki gresowe szkliwione, matowe i polerowane,
  • jak czyścić gres za pomocą odpowiednich akcesoriów,
  • czym czyścić gres ciemny lub o nietypowej fakturze.

Czyszczenie gresu oraz innych płytek ceramicznych nie jest trudne – szczególnie jeśli robisz to regularnie. Warto jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Czym myć płytki łazienkowe lub kuchenne? Postaw na łagodne środki

Zastanawiasz się, czym umyć płytki podłogowe lub ścienne w kuchni, łazience i innych pomieszczeniach? Codzienna eksploatacja gresu w pierwszej kolejności wymaga zwykłych systematycznych prac porządkowych, czyli regularnego sprzątania. Oprócz tego ceramice, czy to na podłodze, czy na ścianach, od czasu do czasu przyda się dokładniejsze czyszczenie, które pomoże pozbyć się osadów z mydła w łazience czy tłustych plam w kuchni. Podpowiadamy, czego użyć.

  • Matowe płytki – jak czyścić? Zwróć uwagę ogólnodostępne środki przeznaczone do czyszczenia kamienia naturalnego. Pamiętaj, aby po zakończeniu mycia dokładnie spłukać je z powierzchni ściany czy podłogi.
  • Czym czyścić gres szkliwiony? Użyj wody z dodatkiem łagodnego detergentu jednego z renomowanych producentów. Warto zwrócić uwagę, aby posiadał on stosowny atest. Do mycia gresu szkliwionego nie stosuj past oraz mleczek zawierających w składzie proszki czyszczące, które mogą powodować rysowanie powierzchni.
  • Czym czyścić gres polerowany? W tym przypadku również postaw na wodę z dodatkiem łagodnego detergentu, uważając na substancje, które mogłyby zarysować gładką taflę płytek.

Czym myć płytki gresowe? Wybierz odpowiednie akcesoria

Wiesz już, czym umyć płytki łazienkowe, ale jakich akcesoriów użyć do tego celu? Z powodzeniem możesz wykorzystać to, co masz już w domu – jeśli tylko dane przedmioty są dostatecznie miękkie i nie stworzą ryzyka zarysowania powierzchni. Świetnie sprawdzą się mop, miękka gąbka oraz ściereczka z mikrofibry.

Podczas czyszczenia zwróć też uwagę na fugi, które – jeśli są czyste – podkreślają estetyczny wygląd płytek, zapewniając jednocześnie lepszą higienę pomieszczenia. Do czyszczenia fug świetnie sprawdzi się miękka szczoteczka do zębów, która usunie zabrudzenia z dużą dokładnością lub zwykła gąbka kuchenna. Nie używaj szorstkich czyścików.

Jak czyścić gres? Sprawdź porady na różne sytuacje

Wiele osób zastanawia się, jak czyścić czarne płytki, aby nie spowodować ich wyblaknięcia. Jeśli i Ty jesteś fanem ciemnych wnętrz i masz zamiar mieć w swojej łazience np. ceramikę z kolekcji Stardust lub Grand Cave Brown, nie obawiaj się jej czyszczenia. Nie musisz traktować intensywnych kolorów ceramiki inaczej niż jasnych. Wystarczy, że zwrócisz uwagę na rodzaj wykończenia zgodnie z opisanymi wyżej wskazówkami dla gresu matowego, szkliwionego oraz polerowanego. Dobrą praktyką jest też wytarcie całej podłogi czy ściany do sucha tuż po jej wyczyszczeniu – dzięki temu unikniesz smug i pozostałości detergentów, które mogłyby być mocno widoczne na ciemnym podłożu.

Zachowaj szczególną ostrożność, jeśli masz zamiar czyścić mozaikę lub dekor ścienny z niejednolitą fakturą. Ze względu na różnorodność materiałów zastosowanych do ich wytwarzania, trzeba dobrać odpowiednią metodę czyszczenia powierzchni, uwzględniającą obecność elementów szklanych lub metalowych w mozaice. Zatem jak czyścić płytki łazienkowe tego typu? Bezpiecznym rozwiązaniem będzie wybór środków do powierzchni szkliwionych czy polerowanych.

Zastanawiasz się, jak nabłyszczyć płytki?

Okazuje się, że jeśli producent wyraźnie nie zaznaczył tego na opakowaniu, to ceramika nie wymaga okresowej impregnacji ani nabłyszczania. Płytki Tubądzin są jednymi z tych, które nie potrzebują dodatkowych zabiegów, ponieważ prezentują się dobrze nawet po kilku latach – o ile tylko są prawidłowo użytkowane i regularnie czyszczone.

Wiesz już, czym umyć płytki łazienkowe, kuchenne czy w przedpokoju. Nieważne, czy do wyczyszczenia masz podłogę czy ścianę. Zwróć uwagę na rodzaj wykończenia, dobierz odpowiedni detergent i chwyć ściereczkę w dłoń! Regularność w czyszczeniu sprawi, że będzie ono proste i naprawdę szybkie, a płytki pozostaną piękne na długie lata.

Zobacz także: Poznaj 5 największych zalet gresu do przedpokoju