Jak dopasować oświetlenie łazienki do płytek?

Dobrze dobrane oświetlenie łazienki podkreśli walory estetyczne i zapewni odpowiednią ilość światła w pomieszczeniu. Ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy doborze lamp, są płytki, które masz w swojej łazience. Kolor i faktura ceramiki ściennej wpłyną na odbicie światła, a tym samym na cały wystrój wnętrza. Dowiedz się więcej na ten temat!

Z tekstu dowiesz się:

  • o czym warto pamiętać podczas wybierania oświetlenia łazienki,
  • jak dopasować oświetlenie do łazienki z ciemnymi płytkami,
  • jakie oświetlenie w łazience sprawdzi się najlepiej, jeśli postawisz na jasne płytki z połyskiem.

Naturalne światło w łazience może sprawić, że aranżacja będzie wyglądała efektownie – ale przecież nie zawsze można z niego skorzystać. Dlatego bardzo ważne jest, aby odpowiednio dobrać lampy, które nie tylko doświetlą pomieszczenie, ale też rzucą na płytki światło, które samo w sobie stanie się ozdobą wnętrza.

Ogólne zasady dobierania oświetlenia do łazienki

Zanim dowiesz się, jak dobrać oświetlenie, które podkreśli płytki błyszczące lub matowe, warto zapoznać się z ogólnymi wskazówkami dotyczącymi wyboru lamp do łazienki. Oto kilka najważniejszych zasad.

  • Połącz oświetlenie sufitowe do łazienek oraz lampy punktowe – dzięki temu zyskasz komfort przebywania w pomieszczeniu i poruszania się po nim oraz efektowne wyróżnienie wybranych obszarów.
  • Dobrze doświetl lustro – najlepsze będą oprawy z mlecznymi kloszami lub przesłonami, które łagodnie rozproszą światło.
  • Jako ogólne światło sufitowe lub ścienne warto wybrać żarówki o naturalnej barwie światła lub lampy LED – wiele z nich daje możliwość swobodnego wyboru, a nawet ręcznej regulacji temperatury barwowej.
  • Ciepłym, relaksującym światłem możesz oświetlić wannę oraz dekoracyjne dodatki, takie jak wnęki czy półki na kosmetyki.
  • Wybierz oprawę o podwyższonej szczelności – łazienka to miejsce, gdzie lampy narażone są na działanie wody i pary wodnej, dlatego warto zwrócić uwagę na normę szczelności ich obudowy. Właściwa wartość do łazienki to IP44 lub wyższa.

Ciemne płytki a światło w łazience

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że dopasowanie oświetlenia łazienki do koloru i faktury płytek to kluczowy element, który pozwoli uzyskać spójny wygląd całego wnętrza. Poniżej tłumaczymy, jakie lampy będą najlepiej pasowały do bardzo modnych dziś ciemnych, matowych lub satynowych płytek.

Tego rodzaju ceramika ścienna wymaga odpowiedniego światła, by wnętrze zachowało swój przytulny klimat. Warto więc oprócz ogólnego oświetlenia zastosować także punktowe, które pozwoli podkreślić walory estetyczne pomieszczenia. Dobrze sprawdzą się tutaj lampy kierunkowe.. Zastosuj żarówki o naturalnej lub ciepłej barwie.

Ciemne płytki Stardust i lampa stojąca - elegancka łazienka!

Jeśli zdecydujesz się na ciemne płytki błyszczące z dekorem, takie jak np. z kolekcji Stardust, możesz zestawić je z lampą stojącą (wybierz taką, która ma normę IP44 lub wyższą). Klosz efektownie rozproszy ciepłe lub neutralne światło na złotych elementach, tworząc piękny efekt mieniącego się, gwiezdnego pyłu. Taka nieoczywista w łazience lampa pomoże Ci stworzyć nieziemsko eleganckie wnętrze!

Oświetlenie łazienki – jakie lampy dobrać do jasnych płytek z połyskiem?

Płytki z połyskiem, szczególnie w jasnych odcieniach, optycznie dodają łazience przestrzeni. Są więc doskonałym wyborem do niewielkich wnętrz. Taka ceramika ścienna, aby wyglądała efektownie, wymaga jednak odpowiedniego oświetlenia. W całym pomieszczeniu postaw na lampy, które emitują naturalne lub chłodne, białe światło. Rozważ zastosowanie reflektorów LED o wysokiej temperaturze barwowej (np. 4000 K). Możesz również zamontować kinkiety, które będą dodatkowo podkreślać połysk płytek.

Przykładem kolekcji płytek, które można wykorzystać w jasnej łazience, jest Blue Stone, inspirowana klimatem śródziemnomorskim. Ta efektowna ceramika ścienna z motywem marmuru charakteryzuje się mocnym połyskiem i naturalnymi odcieniami kamienia, co daje wiele możliwości aranżacyjnych. Szczególnie w połączeniu ze wspomnianym chłodnym oświetleniem!

Etniczne płytki Fadma z lampami w złotym kolorze - łazienka w inspirującym stylu!

Z kolei kolekcja Fadma to propozycja dla miłośników etniczności, subtelnych dekoracji, kunsztownych rozwiązań aranżacyjnych i poszukiwania inspiracji… w słońcu. Jeśli zdecydujesz się połączyć jasne płytki z tej kolekcji ze złotymi dekorami, rozważ zamontowanie na ścianie lampy, która będzie do nich nawiązywać swoim kolorem. Świetnie sprawdzą się lampy w niebanalnym kształcie, które będą idealnie wpisywać się w całą stylistykę pomieszczenia. W tym przypadku punktowe oświetlenie do łazienki może mieć nieco cieplejszą barwę, która pięknie podkreśli złote elementy wystroju.

Dobrze dobrane oświetlenie do małej łazienki ma kluczowe znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa domowników. Nie inaczej jest w przypadku dużego, przestronnego pokoju kąpielowego. Warto jednak pamiętać, że światło, zarówno dzienne jak i sztuczne, może pełnić także funkcję dekoracyjną. Dobierz lampy do koloru oraz sposobu wykończenia płytek i ciesz się efektowną aranżacją łazienki!