Jak obliczyć, ile potrzeba płytek?

Projektujesz wnętrze i zastanawiasz się, ile płytek będziesz potrzebować do wykorzystania na ścianach i podłodze? Dobrze obliczona ilość materiałów wykończeniowych pozwoli uniknąć nadmiaru zakupów oraz zapewni oszczędność czasu i pieniędzy. W tym artykule przedstawimy prostą metodę, którą możesz zastosować przy urządzaniu pomieszczeń. Koniecznie sprawdź szczegóły!

Z tekstu dowiesz się:

  • ile płytek wchodzi na m²,
  • jak obliczyć, ile płytek na podłogę i ściany zużyjesz,
  • ile zapasu płytek będziesz potrzebować.

Zastanawiasz się, jak obliczyć potrzebną ilość płytek? Kluczowa będzie tu szerokość fug oraz układ płytek na podłodze i ścianach, który ma istotny wpływ na ilość odpadów. Ważna jest także grafika na płytce, bo jej kierunkowość np. przy wzorze drewna, może wykluczyć wybrane odpady z dalszego wykorzystania.

Ile płytek wchodzi na m²? Zobacz, jak łatwo to obliczyć!

Na stronie internetowej Tubądzin obok konkretnego produktu znajduje się informacja:

  • ile sztuk płytek mieści się w kartonie,
  • ile to będzie metrów kwadratowych.

Dzięki temu możesz łatwiej sprawdzić, ile kartonów powinieneś kupić. Pamiętaj, że płytki sprzedawane są w pełnych kartonach.

Jeśli jednak chcesz samodzielnie obliczyć, ile płytek wchodzi na metr kwadratowy, musisz wziąć pod uwagę rozmiar ceramiki, którą położysz na ścianach lub podłodze. W chwili, gdy zdecydujesz się przykładowo na kolekcję Liberte o wymiarach 30 cm x 75 cm, to powierzchnia jednej płytki wyniesie 0,22 m² (0,3 m x 0,75 m = 0,22 m²). Aby obliczyć, ile płytek wejdzie na metr kwadratowy, podziel 1 m² przez powierzchnię jednego z nich, czyli 1 m² / 0,22 m² = 4,54.

Wynika z tego, że na metr kwadratowy urządzanego przez Ciebie pomieszczenia możesz użyć około 4.5 płytki o wymiarach 30 cm x 75 cm. Zauważ, że wynik jest liczbą ułamkową, ale zazwyczaj w praktyce zaokrągla się go do pełnych płytek, w tym przypadku do pięciu.

Jak obliczyć potrzebną ilość płytek na podłogę i ściany?

Jesteś ciekaw, ile płytek potrzeba do wykończenia? Jednym z najprostszych sposobów na obliczenie tego, jest zmierzenie powierzchni, którą chcesz pokryć ceramiką. W przypadku, gdy mówimy o standardowym pomieszczeniu, pomnóż długość ściany lub podłogi przez szerokość, aby uzyskać powierzchnię w metrach kwadratowych. Jeśli mówimy o nieregularnym kształcie, podziel go na prostokątne lub kwadratowe obszary i oblicz oddzielnie. Nowa kolekcja Balance Stone w kreacji Macieja Zienia, dostępna jest w wymiarach 120×120 cm oraz 120×240 cm. Zobacz i zainspiruj się!

Ile zapasu płytek będziesz potrzebować przy wykańczaniu wnętrza?

Ważnym aspektem przy zakupie materiałów wykończeniowych, takich jak ceramika jest uwzględnienie potencjalnych strat. Zazwyczaj zaleca się dodanie rezerwy 5-10%, wynikającej z cięcia i układania. Jeśli zdecydujesz się przykładowo na kolekcję Aquamarine, występującą w wielkim formacie, wystarczy zaledwie jedna płytka położona od sufitu aż do podłogi!

Wiesz już, ile płytek potrzeba, a kalkulatory dostępne w sieci dodatkowo Ci w tym pomogą. Możesz również skorzystać z naszych metod przedstawionych w tym artykule. Obliczenie niezbędnej ilości materiałów wykończeniowych umożliwi stworzenie pięknego wnętrza i pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze.