Jak układać płytki podłogowe? Wzdłuż, w poprzek, na skos, w jodełkę, a może heksagony?

Układanie płytek podłogowych jest ważnym etapem aranżacji wnętrza – nie tylko łazienki czy kuchni. Odpowiednio dobrana, nowoczesna ceramika sprawdzi się doskonale także w salonie, sypialni i każdym innym pomieszczeniu. Na ostateczny wygląd podłogi wpływa w dużej mierze wybór sposobu ułożenia płytek. Poznaj różne możliwości!

Z tekstu dowiesz się:

  • jaki efekt osiągniesz, układając płytki wzdłuż lub w poprzek,
  • jak układać płytki podłogowe na skos,
  • dlaczego warto układać płytki w jodełkę,
  • jak układać płytki podłogowe w heksagony.

Płytki ceramiczne to bardzo popularne rozwiązanie podłogowe, które umożliwia stworzenie różnego rodzaju wzorów i kompozycji. Wybór najlepszego układu zależy od wielu czynników – warto zwrócić uwagę na kształt i rozmiar ceramiki, styl wnętrza, a także Twoje indywidualne preferencje.

Klasyczny sposób na układanie płytek – wzdłuż czy w poprzek?

Układanie płytek wzdłuż dłuższego boku pomieszczenia to najprostszy i najczęściej stosowany sposób. Taka metoda optycznie wydłuża pokój i nadaje mu elegancki charakter. Warto też zastanowić się nad ułożeniem odwrotnym, czyli w poprzek – prostopadle do wejścia do pomieszczenia. Taki sposób nadaje wnętrzu bardziej nowoczesnego charakteru.

Ciekawym pomysłem aranżacyjnym może być też połączenie metod układania płytek wzdłuż oraz w poprzek – na przykład w dwóch częściach pomieszczenia, które dzieli wnęka bez drzwi.

Klasyczne ułożenie płytek podłogowych wzdłuż lub w poprzek będzie idealnie komponować się z ciekawym wzorem ceramiki ściennej. Zwróć uwagę na przykład na kolekcję Mild Garden, w której znajdziesz płytki ukazujące piękno polskich kwiatów. To subtelna, kobieca kompozycja, która urzeka swoją romantycznością!

Podłogowe płytki z wzorem drewna – jak układać na skos?

Metoda na skos polega na ułożeniu płytek pod kątem 45 stopni w stosunku do ścian. Taki sposób daje wrażenie większej przestrzeni i optycznie powiększa pomieszczenie, a do tego nadaje pomieszczeniu nowoczesny i dynamiczny charakter. Warto zastosować go w niewielkich wnętrzach, np. łazienek.

Jeśli marzy Ci się hipnotyzujący, nowoczesny efekt aranżacyjny, zastanów się nad połączeniem płytek Wood Grain red STR z kolekcji Bloom Rose układanych na skos oraz pięknej ceramiki z monochromatycznym rysunkiem róż – znajdziesz ją w tej samej kolekcji. Subtelne kwiaty w czerni i bieli idealnie korespondują z wzorem drewna!

Układanie płytek – jodełka zawsze na czasie!

Układanie płytek w jodełkę, czyli ponadczasowy, znany wszystkim wzór, nadaje pomieszczeniu wyjątkowego charakteru i oryginalności. Taki sposób wprowadza do pomieszczenia interesujący, klasyczny, a w towarzystwie odpowiednich elementów wyposażenia wnętrza nawet pałacowy styl.

Jeśli mowa o pałacach, nie sposób nie wspomnieć o kolekcji płytek Royal Place, dzięki której przeniesiesz się do eleganckiej kamienicy w Nowym Jorku. Znajdziesz tu płytki podłogowe z motywem drewna, a także efektowną ceramikę ścienną, za pomocą której stworzysz np. efekt sztukaterii.

Jak układać płytki podłogowe w heksagony?

Układanie płytek w heksagony to niezwykle ciekawa i niebanalna metoda, która w ostatnim czasie coraz bardziej zyskuje na popularności. Polega ona na tworzeniu za pomocą ceramiki podłogowej sześciokątów, które łączą się ze sobą w regularne wzory.

Jeśli szukasz płytek nadających się do ułożenia z nich heksagonów, zwróć uwagę na Boho, zaprojektowane przez Macieja Zienia. Ceramika z tej kolekcji skrywa w sobie lekkość, autentyczność i twórczą swobodę, co sprawia, że jest ona idealna do pomieszczeń, gdzie panuje artystyczny lub etniczny klimat. Efekt heksagonów na podłodze osiągniesz dzięki zastosowaniu gresowych elementów mozaikowych w odpowiednich kształtach.

Nie ma jednej, uniwersalnej metody układania płytek podłogowych, ponieważ każde pomieszczenie ma swoje wymagania i możliwości. Dlatego przed dokonaniem wyboru zastanów się, jaki efekt chcesz osiągnąć. Z naszymi płytkami z łatwością stworzysz rozwiązanie idealne do Twojego domu!