Jak urządzić łazienkę na poddaszu?

Poddasze to jedno z najciekawszych, ale też najbardziej wymagających aranżacyjnie miejsc w domu. Chociaż skosy sprawiają, że podczas urządzania wnętrza trzeba brać pod uwagę więcej kwestii niż na innych kondygnacjach, to efekt może być naprawdę zadowalający! Jednym z wartych rozważenia pomysłów jest zaaranżowanie łazienki na poddaszu – zobacz, o czym warto pamiętać, jeśli się na to zdecydujesz.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak zaprojektować łazienkę na poddaszu, aby była funkcjonalna,
  • o czym pamiętać podczas aranżowania przestrzeni łazienki ze skosem,
  • jak urządzić łazienkę na poddaszu, aby optycznie powiększyć wnętrze.

Jeśli chcesz uzyskać wyjątkowy klimat w łazience ze skosem, a jednocześnie wygodnie z niej korzystać, musisz urządzić wnętrze w odpowiedni sposób. Przed rozpoczęciem prac warto przemyśleć każdy szczegół i starannie wybrać sprzęty oraz ceramikę.

Łazienka i poddasze – stwórz funkcjonalną przestrzeń

Łazienki pod skosem powinny być nie mniej komfortowe, co te, które znajdują się w innych częściach domu. Aby tak było, już na etapie planowania aranżacji łazienki na poddaszu weź pod uwagę fakt, że każde z urządzeń wymaga innej wysokości mocowania. Parametry te wynikają z funkcji, jakie mają do spełnienia oraz sposobu montażu. Jeśli najważniejszych sprzętów nie możesz zainstalować na ścianach pozbawionych skosów, pamiętaj o kilku zasadach.

  • Umywalka powinna być zawieszona lub ustawiona na blacie tak, aby jej górna krawędź znalazła się na wysokości 80–85 cm. Dodatkowo pamiętaj, że górna krawędź lustra będzie sięgała około 190 cm od podłogi, więc skos nie powinien zaczynać się poniżej tej granicy.
  • Stojący sedes lub bidet wraz ze spłuczkami mają zwykle wysokość 80 cm. Z kolei, jeśli marzy Ci się nowoczesna łazienka na poddaszu z ubikacją na stelażu podtynkowym, ścianka kolankowa powinna być nie niższa niż 130 cm. Pamiętaj jednak, że aby czuć się komfortowo w momencie wstawania, człowiek powinien mieć nad głową sufit na wysokości minimum 2 m.
  • Jeśli chcesz zamontować wannę w łazience ze skosami, upewnij się, że minimum jeden z jej boków zapewnia Ci swobodne wchodzenie do niej i wychodzenie. Na powierzchni 80×100 cm przed wanną wysokość wolnej przestrzeni od podłogi do sufitu powinna wynosić co najmniej 190 cm.
  • Łazienka na poddaszu z prysznicem? Czemu nie! Dobrym pomysłem będzie kabina typu walk-in, czyli bez brodzika, którą możesz spokojnie zamontować pod skosem – wystarczy odpowiednio dopasować kształt ścianek.

Spójrz tylko, jaki efekt możesz uzyskać...

używając do wykończenia prysznica walk-in ciemnych płytek z kolekcji Boho! Ich kreatorem jest Maciej Zień, który podczas tworzenia inspirował się orientalnym wzornictwem i etnicznymi fakturami. Punktem wyjścia do stworzenia kolekcji Boho była dla niego prawdziwa wolność. W pięknej łazience na poddaszu nie ma sensu ograniczać jej brodzikiem!

Łazienki poddasze: zaaranżuj przestrzeń pod skosami

Aranżacje łazienek na poddaszach powinny być przemyślane tak, aby zagospodarować każdy centymetr powierzchni. Doskonałym pomysłem na wykorzystanie miejsc, w których nie zmieści się nic innego, będzie stworzenie ukrytych schowków. Takie sprytne rozwiązanie sprawia, że nowoczesne łazienki na poddaszu stają się jeszcze bardziej funkcjonalne! W dodatkowych szafkach zmieścisz np. ręczniki, środki czystości czy przybory toaletowe, których nie chcesz ustawiać na widoku, np. przy umywalce.

Aranżacja łazienki na poddaszu – wybierz ceramikę, która pomoże optycznie powiększyć wnętrze

Wiele osób, które szukają inspiracji na aranżacje łazienek na poddaszu, zastanawia się nad jeszcze jedną ważną kwestią: czy pomieszczenie ze skosem nie będzie wydawało się mało przestronne i ciemne? Istnieje takie ryzyko, ale można mu zapobiec za pomocą odpowiedniego wyboru płytek ściennych i podłogowych.

A może masz ochotę na odrobinę błysku?

Jeśli tak, wzbogać wystrój łazienki na poddaszu o srebrne elementy dekoracyjne z kolekcji Aulla, które idealnie komponują się z wielkoformatowymi płytkami z tej samej linii. Świetnie sprawdzą się też złote dekory Sophisticated, których projekt powstał w pracowni wspomnianego już Macieja Zienia. Jego inspiracją do stworzenia tej kolekcji z elementami szlachetnego marmuru oraz pięknie zdobionych, niemal biżuteryjnych dodatków, była nonszalancja, wyrafinowany styl i zachwycająca architektura Paryża.

Nieduża łazienka na poddaszu ze skosami sprawi...

wrażenie większej, jeśli zastosujesz w niej jasne płytki, np. z kolekcji Chenille. Ich beżowy odcień oraz powierzchnia odbijająca światło z okna dachowego sprawią, że wnętrze optycznie się powiększy. Aranżacja łazienki ze skosem stanie się elegancka, a samo wnętrze przytulne i ciepłe.

.

Wiesz już, o czym warto pamiętać podczas aranżacji łazienek ze skosami. Nie bój się wykorzystywać tej pozornie problematycznej przestrzeni. Może okazać się, że nie wykorzystujesz w pełni części domu z ogromnym potencjałem!