Fugi pełnią nie tylko funkcję estetyczną, lecz także praktyczną. Chronią bowiem przestrzenie między płytkami przed wilgocią i zabrudzeniami. Wraz z upływem czasu potrafią jednak utracić swój pierwotny wygląd. Przyczyniają się do tego m.in. pleśń, kamień z twardej wody i powstający osad z mydła w łazience lub tłuszcz osadzający się w kuchni. Przebarwienia mogą również pojawić się na zewnątrz – na przykład na tarasie lub balkonie, gdzie na fugi działają zmienne czynniki atmosferyczne. Chcesz wiedzieć, jak czyścić fugi? W artykule znajdziesz kilka skutecznych sposobów, które warto wypróbować.
Jak wyczyścić fugi i pozbyć się z nich przebarwień?
Z tekstu dowiesz się:
- Jak czyścić fugi bez szorowania z pomocą naturalnych składników?
- Czego używać do czyszczenia fug na balkonie lub tarasie?
- Czym jeszcze można usuwać przebarwienia na fudze?
Czyszczenie fug bez szorowania z pomocą domowych sposobów
Chcesz usunąć przebarwienia na fudze? Czyszczenie warto rozpocząć od naturalnych składników, które są przyjazne dla środowiska i tanie. Bez problemu większość z nich znajdziesz w kuchni lub apteczce. Przydadzą ci się m.in.:
- ocet,
- soda oczyszczona,
- sok z cytryny,
- proszek do pieczenia,
- woda utleniona.
Pierwszy sposób to zastosowanie w proporcji 1:1 roztworu wody i octu (o działaniu odkamieniającym i odtłuszczającym). Taki domowy płyn przygotuj w butelce z atomizerem. Wystarczy spryskać nim fugi, odczekać kilka minut, a następnie przetrzeć wszystko wilgotną gąbką lub ściereczką. Jeżeli drażni cię octowy zapach, dodaj do domowego specyfiku niewielką ilość cytryny lub kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. W sklepach dostępne są także octy zapachowe (np. lawendowy, cytrynowy lub miętowy), które mogą być alternatywą dla tradycyjnego produktu.
Drugim pomysłem na wyczyszczenie fug bez szorowania jest przygotowanie pasty z sody oczyszczonej. Wymieszaj ją z odrobiną wody i nałóż na zabrudzone lub odbarwione szczeliny między płytkami. Jeśli są one mocno zanieczyszczone, specyfik pozostaw na około 30 minut, a potem spłucz go ciepłą wodą i wytrzyj płytki i fugi do sucha.
Z kolei na zszarzałe fugi warto zastosować proszek do pieczenia połączony z wodą utlenioną. Taka mieszanka wybieli spoiny, w których znajduje się pleśń oraz osady z twardej wody i tłustych kosmetyków.
Przeczytaj również: Łazienka w stylu SPA – jak ją urządzić?
Usuwanie przebarwień na fudze specjalistycznymi środkami
Czasami zabrudzenia na fugach są na tyle uporczywe, że naturalne składniki mogą sobie z nimi nie poradzić. Najczęściej dotyczy to płytek, które znajdują się na balkonach i tarasach. Są to miejsca narażone na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych – m.in. wilgoci.
W fugach lubi się też zbierać piasek i woda. W przypadku niezadaszonych przestrzeni w spoinach może pojawić się nawet mech czy pleśń. W takim przypadku postaw na specjalistyczne preparaty ze składnikami powierzchniowo czynnymi w składzie.
Detergenty chemiczne do czyszczenia fug znajdziesz m.in. w drogerii. Są to głównie produkty o kwaśnym odczynie (idealne do usuwania kamienia) lub zasadowe (sprawdzające się do wybielania trudnych powierzchni). Niekiedy trzeba też sięgnąć po specjalne preparaty antypleśniowe, które skutecznie eliminują ciemne plamy i odświeżają wygląd fug.
Może również zdarzyć się, że fugi z biegiem lat popękają, wyszczerbią się lub mimo wysiłków nie uda się ich dobrze doczyścić. Aby zachować estetykę w pomieszczeniach, gdzie ułożone są płytki, czasami najlepszym rozwiązaniem jest wymiana uszkodzonych spoin. Warto jednak pamiętać, że ma to sens jedynie wtedy, gdy ceramika podłogowa lub ścienna solidnie trzyma się danej powierzchni. W innym przypadku warto zaplanować remont i wymianę płytek.
Czytaj także: Blat łazienkowy z płytek – zalety takiego wykończenia
Przebarwienia fugi – jak zlikwidować je bez użycia chemii i domowych specyfików?
Nie masz czasu na przygotowanie dużej ilości domowej pasty z sody oczyszczonej? A może płytki i fugi są wyjątkowo delikatne i nie chcesz używać żadnych chemicznych produktów? W takim przypadku masz jeszcze jedną, ekologiczną opcję! Spróbuj wyczyścić zabrudzone spoiny parą wodną wydobywającą się z myjki ciśnieniowej, która nie tylko dokładnie usunie pleśń i zabrudzenia, lecz także zdezynfekuje powierzchnię w łazience i w kuchni.
Wysoka temperatura zabija bowiem bakterie, wirusy i grzyby, które lubią namnażać się w trudno dostępnych szczelinach i zakamarkach. Para doskonale rozpuszcza brud, który potem wystarczy wytrzeć mokrą szmatką. Czyszczenie fug tą metodą jest wyjątkowo skutecznie i szybkie.
Sprawdź też: Kolorowa łazienka – postaw na kontrasty
Aby fugi zachowały swój nienaganny wygląd na dłużej, należy regularnie je czyścić. Warto też pomyśleć o specjalnych impregnatach, które utworzą w spoinach ochronną powłokę zapobiegającą wnikaniu wilgoci i zanieczyszczeń. Mamy nadzieję, że dzięki wymienionym metodom czyszczenia fug twoja łazienka, kuchnia, a nawet taras lub balkon będą zawsze prezentować się estetycznie.