Soft loftowa wariacja w łódzkiej Mono Cafe & Bistro

Soft loft to doskonała alternatywa dla miłośników industrialnych przestrzeni, którzy marzą o subtelnym ociepleniu wnętrz. Konwencja intryguje wielowymiarowością, zgodnie godząc dawność i współczesność pod jednym dachem.

Styl ten to interesująca konwencja, która zaciera granice między nieco chłodnym industrializmem i przytulną klasyką. Ważne są w niej zarówno elementy charakterystyczne dla architektury fabrycznej, takie jak cegła, beton czy metal, jak i dla klasyki ocieplającej ich surowość. Miękkie materiały, pastelowa kolorystyka oraz kamienne wzornictwo mogą sprawić, że wnętrze nabierze wyjątkowego charakteru.

Doskonałym przykładem wnętrza urządzonego w stylu soft loft...

jest restauracja Mono Cafe & Bistro, prowadzona przez Anię Zając i jej męża Jakuba w kompleksie Monopolis w Łodzi. Zgodnie z konwencją w lokalu nie zabrakło odniesień do ciężkiego wyposażenia przemysłowego, a także do samego designu dawnych fabryk z czerwoną cegłą na czele. Jednak aby wykreować przestrzeń sprzyjającą rozmowom i delektowaniu się serwowaną kuchnią, szarości, czernie i czerwienie stonowano klasyczną bielą oraz nietuzinkowymi dodatkami.

Sercem Mono Cafe & Bistro jest elegancki bar wyłożony...

płytkami z kolekcji Brave. Subtelne wzory wytłoczone na grafitowym tle inspirowane były różnorodnymi metalowymi powierzchniami, wykorzystywanymi również do obudowy masywnych fabrycznych maszyn. Wraz z czarnym, loftowym oświetleniem podsufitowym płytki Brave Iron zapewniły niezwykle interesujący efekt stylizacyjny. Industrialny design nawiązuje do przemysłowej historii miejsca, z kolei sam sposób ułożenia w jodełkę nadaje przyjemny, domowy sznyt.

Na podłogach pojawiły się płytki...

z kolekcji Torano White, które także podkreślają familiarny charakter restauracji. Zgodnie korespondują z czerwienią cegieł, czernią okiennych ram i oświetlenia. Doskonale uzupełniają je pastelowe akcenty dekoracyjne kojarzone z okresem PRL. Płytki optycznie rozjaśniają i powiększają przestrzeń niewielkiego bistro. Ich zjawiskowa, kamienna struktura wprowadza do wnętrza atmosferę bliskości.