Szary przedpokój – stwórz stonowaną i elegancką aranżację dzięki płytkom podłogowym

Brudne buty, mokre parasole, rower, mnóstwo siatek i kartonów, codzienny kontakt z obuwiem różnego typu – zarówno ściany, jak i podłoga w przedpokoju mają bardzo trudne zadanie. Dodatkowo to pierwsze miejsce, które widzisz, gdy wchodzisz do domu, i pierwsze, które widzą Twoi goście. Biorąc pod uwagę warunki i potrzeby związane z tym pomieszczeniem, szary przedpokój może być jednym z najbardziej praktycznych i uniwersalnych rozwiązań. Zobacz, dlaczego!

Z tekstu dowiesz się:

 • dlaczego szary przedpokój to dobry pomysł,
 • do jakich aranżacji w innych wnętrzach domu pasuje szary przedpokój,
 • czym można się inspirować podczas urządzania przedpokoju,
 • jakie inne kolory pasują do szarego przedpokoju.

Od razu wyjaśnimy jedną rzecz: nie analizujemy innych materiałów niż płytki gresowe. Uważamy bowiem, że gres w przedpokoju to absolutnie najlepsze rozwiązanie aranżacyjne, które zapewnia estetyczny wygląd i funkcjonalność na lata.

Do jakich aranżacji w domu pasuje szary przedpokój?

Dobra wiadomość brzmi: praktycznie do każdej. Szary kolor jest jednym z najbardziej uniwersalnych, dlatego w nienachalny sposób dopasowuje się do pozostałych wnętrz. Niezależnie od tego, czy stawiasz w nich na tradycyjne drewno, styl glamour, boho czy marynistyczny. Szary przedpokój w bloku czy w domu zawsze będzie pasować. Nie można oczekiwać niczego innego od koloru, który symbolizuje równowagę i spokój.

Dodatkowo szary jest jednym z najbardziej neutralnych kolorów, dzięki czemu stanowi najlepsze tło dla innych barw.

Szary przedpokój. Inspiracje

Charakter szarości zależy jednak od tego, czym była ona inspirowana (co wpływa np. na kolor czy fakturę). Duże znaczenie ma też jej odcień: czy stawiamy na jasne wnętrze, czy ciemniejsze,
o grafitowym kolorze. Ważne jest też podjęcie decyzji, czy szary ma dominować, czy być uzupełnieniem np. bieli.

Oto kilka pomysłów aranżacyjnych prosto z naszego portfolio.

 • Miejski beton

Jeśli lubisz miasto i postindustrialny klimat, to płytki ceramiczne inspirowane betonem są dla Ciebie! Mają niejednolitą fakturę, dzięki czemu wnętrze zyskuje ciekawe wykończenie. Takie płytki do przedpokoju na ścianę i podłogę stanowią dekorację samą w sobie. A jak wiadomo – przedpokój, zwłaszcza wąski przedpokój, powinien być urządzony w miarę możliwości jak najbardziej minimalistycznie. Przykładem płytek, które sprawdzą się w tej aranżacji, jest kolekcja Epoxy od marki MONOLITH. Ich powierzchnia nie jest zupełnie jednolita, a dzięki wielkiemu formatowi unikniesz nadmiaru fug, które trudno utrzymać w czystości w takim pomieszczeniu jak przedpokój.

 • Trwały kamień

Kamień kojarzy się z naturą, ale jej bardziej chłodnym, surowym obliczem (w przeciwieństwie do drewna). Jednocześnie jest silnie związany z trwałością, długowiecznością i siłą. Odporność to cecha, która sprawdzi się w przedpokoju, a wyjątkowy design płytek inspirowanych kamieniem sprawi, że Twoi goście już od wejścia do domu będą pod wrażeniem Twojej aranżacji.

 • Biało-szary przedpokój

Szarość nie musi iść w pojedynkę – może stanowić tylko drobny element. Prostym, eleganckim
i ponadczasowym pomyłem na połączenie szarości i bieli są płytki ceramiczne inspirowane marmurem, np. z kolekcji Pietrasanta lub Speccio Carrara. Obie kolekcje różnią się wzorem szarych żyłek na swojej powierzchni. Jeśli zależy Ci na większej ilości szarości, wybierz kolekcję Speccio Carrara tworzoną we współpracy z Maciejem Zieniem. W przypadku, gdy dysponujesz dużym przedpokojem, śmiało zestaw te płytki z ciemnymi kolorami! Dodasz wnętrzu głębi i niepowtarzalności.

Jakie inne kolory pasują do szarego przedpokoju?

Szare płytki w przedpokoju rzadko występują w pojedynkę. Warto dodać tam jakiś kolorowy akcent dla ożywienia wnętrza. Ale jaki…?

Szary na szczęście współgra praktycznie z większością innych kolorów i odcieni, dlatego masz dużą dowolność. Jeśli chcesz wzbogacić kolorystyczne szare płytki w przedpokoju, możesz np. zdecydować się na:

 • ciemną, butelkową zieleń – piękny kontrast miasta i natury,
 • neonowe dodatki – nic tak nie ożywia jak soczyste kolory,
 • pastele – złagodzą surowy klimat i ocieplą wnętrze,
 • płytki drewnopodobne – bo świat opiera się na przeciwieństwach!