Układanie płytek na balkonie krok po kroku – praktyczne porady

Balkon lub taras pokryty płytkami gresowymi może Ci służyć przez długi czas. To najtrwalszy materiał wykończeniowy – ale tylko pod warunkiem, że wybierzesz odpowiedni rodzaj płytek i zamontujesz je w prawidłowy sposób. Jak położyć płytki na balkonie, aby przetrwały lata? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek na temat wykańczania podłogi, które zagwarantują trwałość i dobrą jakość wykonania.

Z tekstu dowiesz się:

 • jaki rodzaj płytek ceramicznych wybrać na balkon lub taras,
 • jak układać płytki na tarasie z użyciem odpowiednich narzędzi,
 • jak kłaść płytki na tarasie lub balkonie, aby uzyskać profesjonalny i trwały efekt.

Jak ułożyć płytki na tarasie lub balkonie? Cały proces nie jest bardzo skomplikowany. Zacznij od wyboru dobrej jakości materiału i pamiętaj o kilku wskazówkach, które znajdziesz w dalszej części artykułu.

Jak ułożyć płytki na balkonie – gres sprawdzi się najlepiej

Jeśli zastanawiasz się, czym wyłożyć balkon, zwróć uwagę na kilka istotnych cech płytek. Wszelkie materiały wykończeniowe, których używasz na zewnątrz, są szczególnie narażone na zniszczenia spowodowane warunkami atmosferycznymi – mrozem, deszczem, wysoką temperaturą.

Aby podłoga na Twoim tarasie przetrwała długie lata, nie oszczędzaj na płytkach. Postaw na gres, który jest:

 • trwały – podłoga przetrwa wiele lat bez specjalnej pielęgnacji,
 • mrozoodporny – doskonale radzi sobie nawet z bardzo niskimi temperaturami i nie wymaga specjalnych zabezpieczeń,
 • mało nasiąkliwy – nie niszczy się pod wpływem deszczu,
 • odporny na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne – nawet podczas intensywnego użytkowania tarasu czy balkonu.

  Korzilius, kolekcja Wood Work:

Podczas wybierania gresu zwróć uwagę na jego rodzaj. Dużą popularnością cieszą się płytki naturalne oraz polerowane, jednak na tarasie najlepiej sprawdzają się materiały o podwyższonym współczynniku antypoślizgowości. Dzięki temu możesz się czuć bezpiecznie na balkonie o każdej porze roku – tego rodzaju płytki gresowe posiadają chropowatą strukturę, która minimalizuje ryzyko poślizgnięcia.

Kolejna ważna cecha to rozmiar płytki. Różni producenci chemii budowlanej, której użyjesz do montażu, mogą mieć inne wytyczne dotyczące maksymalnych wymiarów płytek na balkonie. Kluczowe dla wyboru rozmiaru jest określenie warunków, takich jak nasłonecznienie i narażenie na czynniki atmosferyczne. Balkon niezadaszony zlokalizowany od południa to najtrudniejszy przypadek i warto wybrać do niego małe płytki. Balkon zadaszony lub loggia od strony zachodniej lub północnej pozwala na wybór większych formatów, np. 60 × 60, a nawet 100 × 100 (przy zastosowaniu odpowiednich środków chemii budowlanej).

Jeśli układanie płytek na balkonie krok po kroku zaczynasz od wyboru odpowiedniego materiału, osiągnąłeś już połowę sukcesu. W specyfikacji każdej kolekcji płytek z naszej oferty znajdziesz oznaczenie, czy gres może być układany na zewnątrz. Jeśli tak, możesz mieć pewność, że spełnia wszystkie istotne parametry.

Poszukujesz płytek, które będą wyglądać intrygująco i przełamią schematy? Zwróć uwagę na przykład na gres z kolekcji Grand Cave, który przypomina naturalny kamień, lub kolekcję Korzilius Wood z płytkami drewnopodobnymi na balkon.

Tubądzin, marka Monolith, kolekcja Grand Cave:

Jak położyć płytki na balkonie – tego będziesz potrzebować

Jak kłaść płytki na balkonie, aby efekt końcowy wyglądał profesjonalnie? Po wyborze odpowiedniego modelu przychodzi czas na przygotowanie dodatkowych materiałów i narzędzi. Są to m.in.:

 • mrozoodporne i wodoodporne materiały montażowe: zaprawa klejowa, fuga, silikon (aby dobrać komplet produktów odpornych na mróz i wodę, należy skontaktować się z producentem chemii budowlanej),
 • narzędzia: poziomnica, miarka, mieszarka lub wiertarka z mieszadłem, paca zębata, kielnia sztukatorska, szlifierka,
 • przydatne akcesoria: ołówek, krzyżyki dystansowe, wiadro, gąbka.

Z takim wyposażeniem możesz przejść do kolejnego punktu – czyli właściwego procesu układania.

Tubądzin, kolekcja Tartany:

Jak położyć płytki na tarasie lub balkonie – o tym musisz pamiętać

Jeśli zastanawiasz się, jak układać płytki na balkonie lub tarasie, przeczytaj i zastosuj kilka praktycznych porad, które znajdziesz poniżej.

 • Po pierwsze, dobrze przygotowane podłoże to podstawa sukcesu. Usuń wszystkie luźne fragmenty i ewentualne pozostałości starych zapraw. W przeciwnym razie płytki tarasowe mogą szybko odpaść razem z klejem i fragmentami podłoża.
 • Po drugie, odczekaj, zanim położysz gres na nowym podłożu (np. świeżym betonie). Jeśli tego nie zrobisz, ryzykujesz powstanie rozległych pęknięć, sięgających nawet kilku płytek. Czas, jaki musi dzielić betonowanie i układanie płytek, zależy od grubości, rodzaju i warunków sezonowania. Beton musi mieć też odpowiednią wilgotność. Wszystkie ważne parametry wskazuje dostawca chemii budowlanej.
 • Po trzecie, klej nanoś cienką warstwą (ok. 5 mm). Zbyt dużo produktu może spowodować długie wysychanie, a w konsekwencji przesuwanie się płytek.
 • Zaprawę klejową nanoś zarówno na podłoże, jak i na płytkę. Unikniesz w ten sposób powstawania wolnych przestrzeni, pod którymi może się gromadzić woda.
 • Pamiętaj o odpowiednio szerokich spoinach i postawieniu dylatacji. Dzięki temu unikniesz pękania płytek i fug na skutek ruchów termicznych płytek, wywoływanych zmian temperatury otoczenia.

  Wybierz płytki tarasowe zewnętrzne z naszych kolekcji mrozoodpornego i wodoodpornego gresu i zastosuj wszystkie wskazówki dotyczące ich układania. Dzięki temu będziesz się cieszyć trwałą aranżacją balkonu przez długie lata!