White Opal – obraz który namalowała natura

Wyobraź sobie widok australijskiego wybrzeża widzianego z lotu ptaka. Różne odcienie niebieskiej wody morskiej przechodzące krętymi liniami w biel piasku i ciemniejsze warstwy lądu… A teraz zmień perspektywę na maksymalne zbliżenie na detal. Spójrz na płat opalu, onyksu lub agatu pod światło, aby zobaczyć znajomy rysunek australijskiego brzegu. To właśnie ten wzór zastosowaliśmy w naszej najnowszej kolekcji płytek wielkoformatowych White Opal.

W najnowszej kolekcji zaproponowanej przez zespół projektantów i architektów TU_Kolektyw możemy podziwiać zachwycającą pracę, którą wykonała… sama natura. Projektantka Katarzyna Malinowska postanowiła bowiem, że dzieło stworzone przez naturę – kamień szlachetny – powinno mówić samo za siebie. Kojące linie w odcieniach od mlecznobiałego do ciemnej szarości przeniesione na płytkę łazienkową tworzą we wnętrzu refleksyjny nastrój – wprowadzają spokój, harmonię i ciepło. Pora poznać kolekcję White Opal znacznie dokładniej i bliżej.  

Płytki stylizowane na opal
Tubądzin, płytki marki Monolith, kolekcja White Opal

Kamień, który stał się klejnotem

Punktem wyjścia poszukiwań idealnego wzoru na płytki stały się dla mnie kamienie pochodzące
z Australii. Faliste wzory kryjące się wewnątrz opali, agatów i onyksów skojarzyły mi się
z australijskim wybrzeżem. Ta korelacja nie dawała mi spokoju i zachęcała do dalszych odkryć – przyznaje projektantka.

Opal

Wybór odpowiedniego rysunku przypominał starania jubilera, aby wydobyć z minerału całą urodę i charakter. – Ponieważ prawdziwe piękno kamienia nie wymaga nadmiaru zdobień ani przesadnej dekoracyjności, również w przypadku kolekcji White Opal głównym bohaterem jest rysunek kamienia przeniesiony na wielkoformatowe płytki w rozmiarach 120 × 240 cm
i 120 × 120 cm. Dzięki temu zabiegowi nasza uwaga skupia się na tym, co najważniejsze – wzorze narastającej mineralnej macierzy, który jest wynikiem nie działań człowieka, a odwiecznych procesów geologicznych – wyjaśnia Katarzyna Malinowska.

Utrzymane w biało-szarej kolorystyce płytki White Opal nie sprawiają wrażenia chłodnych. Miękkie linie i prześwity kremowych odcieni przechodzących płynnie w brąz, a nawet fiolet, wprowadzają do wnętrza atmosferę intymności, przytulności i spokoju. Połyskliwa powierzchnia jeszcze bardziej łagodzi surowość kamiennego wzoru. Taka łazienka sprzyja relaksowi, medytacji
i wyciszeniu po ciężkim dniu.

Dzięki wykorzystaniu wiedzy i technologii Grupy Tubądzin odtworzyliśmy głęboką strukturę kamienia, nakładając na jasną powierzchnię płytki kolejne elementy grafiki. Pokrywająca je szklista masa podkreśliła trójwymiarowość płytki i przesunęła finalne wrażenie w stronę szlachetnej świetlistości. Odcienie błękitów i szarości, momentami przechodzące w fiolet i brąz, pozwoliły nawiązać do źródeł mojej inspiracji – kamieni szlachetnych z Australii: agatu, onyksu, opalu mówi Katarzyna Malinowska.

Katarzyna Malinowska przy pracy
Katarzyna Malinowska przy pracy

Elegancja zaklęta w kamieniu

Mimo efektu spokoju i stonowania płytki White Opal są dalekie od monotonii. Wielkoformatowy rysunek kamienia z całą jego nieregularnością i efektownymi liniami stanowi sam w sobie wyjątkową i pełną rozmachu dekorację pomieszczenia. Każda płytka jest spójną, zamkniętą całością, odrębną i skończoną kompozycją, która jednak może płynnie przejść w kolejną – na sąsiedniej płytce. Wzory wyrysowane przez naturę można kontemplować i analizować niczym dzieło w galerii sztuki. – Przedstawiają one bowiem istotę naszego trwania i przemijania. Trwała, odwieczna materia zamknęła w sobie dynamikę burzliwych przemian – niczym rozciągająca się przez wieki historia ludzkości – wyjaśnia Katarzyna Malinowska.

Równie efektownie płytki z kolekcji White Opal będą się prezentować na samej ścianie lub podłodze, jak i zastosowane na wszystkich płaszczyznach w ramach total looku. W takiej aranżacji nie potrzeba już wiele – jedynie kilka minimalistycznych dodatków, które nie przyćmią urody tła.

Płytki stylizowane na opal
Tubądzin, płytki marki Monolith, kolekcja White Opal

Płytki z wysokim połyskiem, przywodzące na myśl wyszlifowaną taflę kamienia, świetnie sprawdzą się również w luksusowych pałacowych wnętrzach w stylu glamour. Nowatorskie potraktowanie kamiennego wzoru pozwoli stworzyć wnętrze nietuzinkowe, niezwykle eleganckie
i zachwycające oryginalnością.

Pozwól sobie na przyjemność nieoczywistych odkryć. Spójrz szerzej na znajome krajobrazy lub zbliż się do tego, co dotychczas znajdowało się w oddali. Zmień perspektywę, a Twoim oczom ukaże się istota piękna natury, którą możesz się otoczyć w swoim domu. Płytki White Opal niech będą zaproszeniem do tego wspaniałego świata, pełnego inspiracji i zachwytu.

Logo Tu_kolektyw

Pracujemy w kolektywie. Nasz zespół budują osoby związane z klasycznym, użytkowym designem, wzornictwem przemysłowym oraz architekturą.
Wspólnie szukamy rozwiązań, które najlepiej oddadzą klimat naszych inspiracji.

Katarzyna Malinowska projektantka

Tomasz Smus
architekt

ZOBACZ RÓWNIEŻ POLECANE ARTYKUŁY