Designer, artysta, architekt wnętrz, dyrektor artystyczny, kurator wystaw.

Studiowała w Polsce i we Włoszech. Przez 10 lat współpracowała z Alessandro Mendinim oraz Atelier Mendini w Mediolanie. Od 2005 główną siedzibą jej studia jest Mediolan.  

W swoim dorobku ma między innymi projekty dla marek przodujących w dziedzinie designu. Pracuje dla międzynarodowych firm takich jak Alessi, Swatch, Venini, Fiorucci, Hermes, Luxo, Abet Laminati, Swarovski, Bisazza, Fiat, Redd’s, Cosimo Martinelli, Comforty, Du Pont, Noti, Slamp, Kauffman, Ardcodife Louvre, Cosi Tabellini, Velab, Krono, Almi Decor, Tubądzin, Christian Dior i wielu innych. Wśród projektów wnętrz ma na swoim koncie między innymi wnętrza luksusowego hotelu Byblos Art & Design Hotel, Villa Amista w Valpolicelli oraz shop concept dla takich marek jak Alessi i Swatch. 

Od 2015 roku związana z Grupą Tubądzin, dla której zaprojektowała kolekcję Cielo e Terra - wielkoformatowych, barwionych w masie płyt gresowych. Kolekcja jej autorstwa otrzymała nagrodę Design dla Konesera magazynu Dobre Wnętrze, tytuł Perła Ceramiki UE 2019 oraz  Perła Ceramiki Dystrybutorów 2019 w konkursie kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” i CAD Projekt K&A, znalazła się także w finale konkursu Dobry Wzór.

Dorota Koziara do tematów projektowania podchodzi szeroko. Będąc projektantem zajmuje się promocją designu, strategią rozwoju firm poprzez design oraz  krytyką designu. Od lat jest także kuratorem i organizatorem wystaw promujących design na polu międzynarodowym. Do najważniejszych z nich należą: „Real Industry Future Classics. Comforty”, Temporary Museum For New Design, Superstudio Piu, Salone del Mobile 2011 w Mediolanie, „Polish Design – Design from Wielkopolska”, Salone del Mobile 2012, „Polish Design”, Salone del Mobile 2013, Downtown Design Dubai 2013, „Mendini” w Muzeum Narodowym w Poznaniu w 2004 i 2014, „Wrocław Europejską Stolicą Kultury” w Galerii Neon oraz w Muzeum Architektury we Wrocławiu, „Polish Design – Tomorrow is Today” Salone del Mobile 2017 w Mediolanie.

Prace artystki zostały zaprezentowane na licznych wystawach w Polsce i zagranicą, między innymi w Mediolanie, Londynie, Paryżu, Nowym Jorku, Berlinie, Tokio i Zurychu. Jest laureatką  międzynarodowego konkursu rzeźbiarskiego „Third Millenium” w Toskanii we Włoszech, za instalację „12 Angeli". 

W 1998 r. opracowała część dramaturgii i scenografii do spektaklu „70 Angels on the Facade” w reżyserii Roberta Wilsona dla Piccolo Teatro w Mediolanie. Był to pierwszy na świecie spektakl teatralny o historii architektury i projektowania, który powstał z okazji 70-lecia najstarszego na świecie pisma „Domus".

 

DOROTA KOZIARA STUDIO

Alzaia Naviglio Grande 42

20144 Mediolan

Włochy

Info@dorotakoziara.com

www.dorotakoziara.com

https://www.facebook.com/pages/Dorota-Koziara-Studio