Z miłości do rodzinnego domu – Didova Chata

Dynamika zmieniającego się świata sprawia, że z sentymentem zwracamy się ku rodzinnemu domowi. Przywoływanie wspomnień i ożywianie dawno zapomnianych historii przynosi ukojenie i pozwala choć na chwilę zatrzymać się w zgiełku codzienności. To właśnie rodzinny dom na Ukrainie zainspirował Yulię Podolets do rewitalizacji chaty dziadka, we wnętrzu której połączyła to, co przeminęło z teraźniejszością.

Ile produktów?

6 produktówZobacz produkty

Styl


Naturalny

Autor projektu

Yulya Podolets

Co było główną inspiracją? Prosta, nadgryziona zębem czasu chata

Chata otoczona bujną roślinnością i kilkoma domkami pamiętającymi lata I wojny światowej. Jej drewniane elementy w kolorze nasyconego machoniu kontrastują z bielą ścian i niewielkimi okienkami. Ten obraz dobrze zapamiętała Yulya Podolets, której dziadek sam wzniósł fundamenty i ściany budynku. Po latach wnuczka postanowiła zadbać o rodzinne dziedzictwo i wraz z grupą zaprzyjaźnionych architektów i projektantów przeprowadziła rewitalizację chaty. Wykorzystała przy tym produkty Grupy Tubądzin.

- Projekt „Didova Chata” wykonany został przez pracownię projektową Let’s Design na podstawie historii i głębokich korzeni kulturowych mojej rodziny. To one pomagają znaleźć źródło energii do tworzenia życia, które niesie ze sobą wzmocnienie ludzkiego ducha. Dlatego do projektu, właśnie w dzisiejszych czasach, wybraliśmy archetyp domu mojego dziadka. Ten dom został zbudowany właśnie przez niego po I wojnie światowej, pod koniec lat 20. XX wieku.- wyjaśnia Yulya Podolets. - Razem z zespołem architektów Let’s Design postawiliśmy sobie za cel ożywienie tradycyjnej ukraińskiej architektury i nadanie jej znaczenia domu pasywnego. Stworzyliśmy interpretację domu mojego dziadka zachowując jego charakter.- dodaje.

W projekcie wykorzystano jednolite, barwione w masie płyty z kolekcji Industrio, które ozdobiły elewację budynku. Dzięki nim chata nabrała nowoczesnego sznytu, który doskonale komponuje się z drewnianymi elementami oraz ciekawymi przeszkleniami w dachu. Zastosowanie naturalnych materiałów i wyakcentowanie ich na tle tradycyjnych domów pozwoliło zachować ciągłość architektoniczną okolicy, a równocześnie wprowadzić do wnętrz powiew nowoczesności.

Tradycja połączona z nowoczesnością, czyli styl modern farm

Styl modern farm, który stał się wiodącym motywem aranżacyjnym, najpełniej wyraża przywiązanie projektantki do połączenia przeszłości i rodzinnych wspomnień ze współczesnością. Odrestaurowana chata, to nie tylko ukłon w stronę przeszłości, ale także docenienie tego, co przynosi teraźniejszość. Zachowanie oryginalnej konstrukcji dachu wraz z kolumnami, na tle eleganckiej elewacji z płyt ceramicznych, zapewnia spektakularny efekt, który przyciąga wzrok. Wnętrza także utrzymano w tym stylu.

W domu projektanci postawili na boho, które fantazyjnie przeplata się ze sznytem rustykalnym. Płytki z kolekcji Boho Macieja Zienia znalazły się na podłodze w jadalni, idealnie korespondując z drewnianymi elementami wykończenia, a także meblami wykonanymi z solidnego drewna w miodowym kolorze. Błękit przypominający odcieniem spłowiały jeans wnosi do wnętrza odrobinę beztroskiej nonszalancji.

Kolekcja trafiła także do łazienki, gdzie wraz z białą armaturą i szafkami w stylu vintage podkreśliła tradycyjny charakter pomieszczenia. Płytki wykończono białymi listwami przypodłogowymi, dzięki czemu stworzono iluzję tapetowej okładziny. W ten sprytny sposób łazienka zyskała na przytulności i łagodności.

Projekt Yulyi Podolets to zwycięska praca w 1 etapie konkursu Tubądzin Design Awards 2022. Jej współautorami są Volodymyr Balandukh, Vitaliy Lytvyn i Kateryna Kubai.

Jeśli zajmujesz się projektowaniem profesjonalnie, to dołącz do naszej społeczności TDC, bądź na bieżąco z aktualnościami!

Zajrzyj na stronę Tubądzin Design Community!