Industrialny klimat w łazience dzięki płytkom dekoracyjnym betonowym i nie tylko

Moda na beton, imitację rdzy i inne surowe elementy wykończenia wnętrza trwa nieprzerwanie od lat. Wbrew pozorom możliwości uzyskania industrialnego efektu jest bardzo dużo – dlatego wielu miłośnikom takich klimatów nie przeszkadza, że nie posiadają loftowych mieszkań z wysokim sufitem i czerwoną cegłą na ścianach. Jednymi z najchętniej wybieranych materiałów do takich wnętrz są płyty betonowe dekoracyjne oraz płytki z efektem rdzy, które przedstawimy w tym artykule.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym charakteryzują się wnętrza industrialne,
  • jak wykorzystać płyty betonowe dekoracyjne w łazience industrialnej,
  • jak zaaranżować łazienkę z płytkami imitującymi rdzę.

Moda na wnętrza industrialne zrodziła się w Stanach Zjednoczonych w latach 50. ubiegłego wieku, ale szybko przeniosła się na inne kraje. I tak została do dziś!

Industrialne wnętrza – cechy charakterystyczne

Aby zaaranżować łazienkę w stylu industrialnym, nie musisz dysponować dużą przestrzenią. Wystarczy kilka prostych tricków. Przede wszystkim trzymaj się ogólnych zasad i odnoś je do swojego wnętrza.

  • Zadbaj o przestrzeń

W industrialnej łazience przestrzeń to podstawa. Jeśli Ci jej brakuje, postaraj się optycznie powiększyć wnętrze. Zrobisz to za pomocą płyt wielkoformatowych na ścianach i podłodze lub płytek dekoracyjnych z efektem lustrzanym na jednej ze ścian. Uważaj, żeby nie przesadzić – wnętrze ze wszystkimi ścianami w wysokim połysku wygląda efektownie, ale przeczy zasadom stylu industrialnego.

  • Zachowaj surowy klimat

Głównym wyróżnikiem industrializmu jest jego surowy charakter. Dlatego zadbaj o oszczędne
w designie meble, przeźroczystą ścianę kabiny prysznicowej, a nawet odkryte rury. Dzięki temu wnętrze będzie sprawiało wrażenie niewykończonego – a o to właśnie chodzi!

  • Wybierz zimne kolory i ciepłe akcenty

Zimne biele i szarości – to kolory, które najczęściej występują w industrialnych łazienkach. Takie barwy optycznie powiększają przestrzeń, a przede wszystkim występują w materiałach budowlanych – odzwierciedlają je np. płyty betonowe dekoracyjne. Chłodne odcienie przełam kontrastową czernią, ciepłym drewnem lub dowolnym żywym kolorem. Byle w umiarze!

Płytki betonowe na ścianę – idealne do wnętrz industrialnych

Beton, a także zbliżony do niego kamień dekoracyjny na ścianę o surowym designie, to najbardziej charakterystyczne materiały do wykończenia łazienki industrialnej. Istnieje kilka metod, za pomocą których uzyskasz taki efekt. Najbardziej praktyczne będą betonowe płytki na ścianę – a raczej płytki ceramiczne, które do złudzenia przypominają beton, a przy tym nadają się do pomieszczenia, w którym często będą narażone na kontakt z wodą czy detergentami.

Zwróć uwagę na kolekcję ceramiki Epoxy, która idealnie odzwierciedla kolor prawdziwych płytek betonowych do łazienki. Wybór tego materiału to sposób na wnętrze o surowym, industrialnym charakterze i trwałe wykończenie ścian i podłóg.