Jak zaprojektować i zaaranżować strefę roboczą w kuchni?

Strefa robocza w kuchni powinna łączyć funkcjonalność z estetyką. To tutaj przygotowuje się posiłki, przechowuje liczne akcesoria i bardzo często spędza czas z najbliższymi. Odpowiednia aranżacja tego miejsca może pomóc Ci poprawić ergonomię w kuchni, a nawet skrócić czas spędzony na gotowaniu. W artykule podpowiadamy, jak efektywnie wykorzystać dostępne miejsce w szafkach, gdzie postawić sprzęty AGD i jakie materiały wybrać, aby strefa robocza była łatwa w utrzymaniu czystości.

Z tekstu dowiesz się:

  • Jak urządzić strefę roboczą w kuchni?
  • Jakie płytki wybrać, aby zaprojektować funkcjonalną strefę roboczą w kuchni?
  • Ergonomia w kuchni – jak dobrze zorganizować przestrzeń do gotowania i przechowywania?

Aranżacja strefy roboczej w kuchni – najważniejsze zasady

Stworzenie praktycznej strefy roboczej w kuchni warto zacząć od analizy układu pomieszczenia. Niezależnie od tego, czy dysponujesz dużą, otwartą kuchnią w domu jednorodzinnym, czy niewielkim aneksem w mieszkaniu w bloku, podstawą jest dostosowanie tej przestrzeni do własnych potrzeb i wygodne rozmieszczenie sprzętów. W jednym i drugim przypadku aranżację strefy roboczej zacznij od zaplanowania tzw. trójkąta roboczego, czyli:

  • lodówki,
  • zlewozmywaka,
  • kuchenki lub płyty grzewczej.

Zasada ergonomii w kuchni mówi, że urządzenia AGD i zlew powinny utworzyć wierzchołki tego trójkąta. Ważny jest też blat, na którym będziesz przygotowywać jedzenie. Musi on być dobrze oświetlony. Najlepiej umieścić go w miejscu, gdzie bez problemu będą mogły stanąć przy nim dwie osoby. Istotną kwestią jest wysokość blatów. Najczęściej montuje się je od 85 do 92 cm nad podłogą. Jeśli masz dużo miejsca w kuchni, możesz pomyśleć o wyspie z szafek. Z kolei w małych pomieszczeniach (np. w kawalerce) warto rozważyć zastosowanie składanych lub wysuwanych blatów, które zapewnią dodatkową przestrzeń roboczą, gdy będzie to potrzebne.

Ważną rolę odgrywa również kuchenne oświetlenie. W tym przypadku sprawdzą się np. taśmy LED zamontowane pod szafkami albo małe halogeny. Dzięki nim zadbasz o komfort pracy nawet w pochmurny dzień i wieczorami.

Przeczytaj również: Kuchnia z wyspą – inspiracje aranżacyjne

Płytki na strefę roboczą do kuchni

Wybór odpowiednich materiałów do strefy roboczej w kuchni ułatwia zaprojektowanie funkcjonalnego i komfortowego miejsca do przygotowywania posiłków. Z pewnością pomogą ci w tym płytki ceramiczne od Grupy Tubądzin, które są odporne na wilgoć i wysokie temperatury, a także łatwe w czyszczeniu. Do dyspozycji masz wiele inspirujących propozycji, dzięki którym stworzysz zarówno nowoczesne, jak i klasyczne aranżacje w swojej kuchennej strefie roboczej.

Na twoją uwagę zasługuje kolekcja Pastele, czyli coś dla miłośników minimalizmu. Dzięki niej stworzysz klasyczną, ergonomiczną kuchnię (np. w jasnych odcieniach), w której z łatwością utrzymasz porządek. Płytki ścienne są bowiem dostępne w wielu kolorach, z matowym lub połyskującym wykończeniem.

Płytki ścienne - Malwina Konopacka

Wśród kolekcji Pastele znajdziesz także płytki, które stworzyliśmy we współpracy z cenioną projektantką i ilustratorką – Malwiną Konopacką. Dzięki nim wprowadzisz do pomieszczenia ciekawy akcent w postaci nietuzinkowego koloru wyróżniającego strefę roboczą w kuchni. Denimowe, koralowe albo kobaltowe płytki ścienne będą doskonale współgrały np. z jasnym wnętrzem i drewnianymi dodatkami.

Materiały do strefy roboczej w kuchni powinny nie tylko spełniać wymagania funkcjonalne, ale także harmonizować z ogólną stylistyką pomieszczenia. Jeśli więc preferujesz naturalne akcenty, postaw na kolekcję Honey Wood. Znajdziesz w niej płytki gresowe inspirowane drewnem, które dodadzą wnętrzu ciepła i przytulności, a także będą świetnie pasować np. do kamiennego blatu, czarnych mebli oraz armatury.

Sprawdź też: Płytki czy panele – co wybrać do kuchni?

Organizacja przestrzeni roboczej w kuchni

Kluczem do sukcesu w organizacji przestrzeni roboczej w kuchni jest zapewnienie łatwego dostępu do najczęściej używanych akcesoriów, sprzętów i produktów. Jak to łatwo zrobić? Przede wszystkim postaraj się wykorzystać każdy centymetr wolnej przestrzeni. Nad blatem możesz zamontować np. dodatkowe półki lub systemy magnetyczne na noże i niewielkie patelnie czy przybory kuchenne, a do szuflad i szafek włożyć organizery, które pomogą utrzymać porządek.

Jeśli masz do dyspozycji ograniczoną przestrzeń, niezwykle pomocne mogą okazać się kosze cargo i półki obrotowe umożliwiające maksymalne wykorzystanie miejsca. Optymalizacja przestrzeni kuchennej wymaga również przemyślanego przechowywania sprzętów, takich jak mikser, blender czy opiekacz do chleba. Zamiast trzymać małe AGD na blacie roboczym, znajdź na nie miejsce w szafkach z łatwym dostępem.

Szafki spróbuj ustawić w kształcie litery „U” lub „L”, a jeżeli masz wyspę – w kształcie litery „G”, co pozwoli zachować ergonomię w kuchni.

Czytaj także: Kuchnia designerska – inspiracje wnętrzarskie

Projektowanie i aranżacja strefy roboczej kuchni to proces, który wymaga uwzględnienia zarówno zasad ergonomii, jak i estetyki. Wybór trwałych materiałów, takich jak płytki ceramiczne Grupy Tubądzin, przemyślana organizacja przestrzeni oraz zastosowanie praktycznych akcesoriów to najlepsze sposoby, by wykreować funkcjonalną, nowoczesną i stylową przestrzeń, w której gotowanie będzie prawdziwą przyjemnością!