Styl eklektyczny w mieszkaniu. Na czym polega łączenie stylów we wnętrzu?

Eklektyczny wystrój to mieszanie stylów we wnętrzach, ale nie ma nic wspólnego z chaosem. Dowiedz się, jak urządzić wnętrze, które jest niebanalne, pełne rozmaitości, a jednocześnie poukładane. Wprowadź eklektyzm w mieszkaniu i daj się ponieść wyobraźni – sprawdź, jakie propozycje aranżacyjne w tym stylu przygotowaliśmy dla Ciebie!

Z tekstu dowiesz się:

  • jak urządzić jasną przestrzeń w stylu eklektycznym,
  • jakie wzory urozmaicą wnętrze,
  • dlaczego warto postawić na kolory.

Co to jest styl eklektyczny? To bowiem mieszanina różnych stylów połączonych wspólnym mianownikiem, który odzwierciedla charakter właściciela, a także nadaje spójność w pomieszczeniu. Może to być kolor przewodni, konkretne rodzaje wykorzystanych materiałów lub wzorów, a nawet zestawienie innych stylów, które są do siebie podobne. Sprawdź, jak osiągnąć eklektyzm w mieszkaniu!

Dom w stylu eklektycznym – urządzamy jasne wnętrze

Każda osoba pełna kreatywności lubi, kiedy w życiu otaczają ją inspirujące przedmioty, a same wnętrza są pełne kolorów i wzorów. Dzięki temu znacznie łatwiej o inspirację do stworzenia wymarzonej aranżacji. Ciekawe połączenie kolorów ścian z barwnymi wzorami może być podstawą do urządzenia łazienki w takim stylu – dzięki kolekcji Tinta możesz zaaranżować jasne wnętrze, do którego dopasujesz wyposażenie idealne do stylu eklektycznego.

Płytki o srebrnym wzorze przypominającym orientalne ornamenty doskonale łączą się z jasnymi, gładkimi kaflami na podłodze. Warto zaaranżować za ich pomocą jedną ścianę – np. tę z prysznicem lub wanną, albo z umywalką i lustrem. Do takiego wnętrza dobierz kontrastujące wyposażenie – dobrze sprawdzą się czarne meble o dość surowym charakterze. Dzięki temu osiągniesz efekt stylu eklektycznego nowoczesnych mieszkań, gdzie łączy się tradycyjne wzornictwo i industrialne wyposażenie.

Łączenie stylów we wnętrzu – na jakie wzory warto postawić?

Mieszkanie w stylu eklektycznym może wyróżniać się zarówno dzięki niezwykłej kolorystyce, jak i wzornictwu. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie obydwu tych cech, należy jednak przy tym pamiętać, aby nie wybierać zbyt krzykliwych kolorów. W połączeniu ze wzorami mogą one nieco przytłoczyć wnętrze. Dlatego dobrym wyborem będzie np. niebieski w różnych odcieniach i barwne dekory, jak w spokojnej i stonowanej kolekcji My Tones.

Dzięki tej barwie możesz stworzyć aranżację w stylu marynistycznym, ale również nadać jej cechy domowej oazy spokoju. Niebieski działa wyciszająco na zmysły. Jeśli natomiast postawisz na bogate wzornictwo dekorów oraz różne odcienie i połączysz je z jasnym wyposażeniem, otrzymasz nowoczesną aranżację o eklektycznym charakterze. Dobrym wyborem są również złote elementy ozdobne, jak np. kinkiety czy armatura, które dodadzą Twojej łazience delikatnego sznytu glamour.

Mieszanina różnych stylów i kolorów – barwy, które odmienią wnętrze

W stylu eklektycznym wszelkie wariacje są dozwolone. Jeśli chcesz zaaranżować łazienkę w jasnych kolorach możesz ją urozmaicić odważnym akcentem. Może to być intrygująca dekoracja w kolorze burgundu i granatowego – takie subtelne, ale i przyciągające wzrok cegiełki znajdziesz w kolekcji Blue Stone.

Burgundowo-granatowe cegiełki przetykane przetartym złotem sprawdzą się...

w eklektycznym wnętrzu urządzonym zarówno w duchu nowoczesnym, jak i bardziej vintage bądź art deco. W zależności od tego, jakie dodatki dobierzesz, możesz nimi urozmaicić niemal każdą aranżację, dodając jej barw i niepowtarzalnego blasku. Mieszanie stylów we wnętrzach jest doskonałym rozwiązaniem, podobnie jak dobieranie kontrastujących kolorów, które podkreślą niejednorodny charakter tego stylu.

Dom w stylu eklektycznym może zachwycać – także przemyślaną spójnością samej aranżacji. Warto wybrać motyw przewodni i nim się kierować, mieszając style, kolory, wzory i dodatki. Dzięki temu unikniesz wrażenia chaosu i zdefiniujesz siebie poprzez wnętrze, które urządzisz!