Styl Industrialny

Industrialny

Mieszkanie w stylu industrialnym to zwykle jedna przestrzeń – bez podziału na pomieszczenia, a jedynie z wyznaczonymi strefami. Wnętrza tego typu są najczęściej wysokie, a ściany wykończone betonem, surowym tynkiem, cegłą bądź płytkami, które przypominają te materiały. Meble mają prostą formę, a dodatki są klimatyczne, często z demobilu lub stylizowane na takie – liczne bibeloty ustępują miejsca metalowym lampom, odsłoniętym kablom i gołym żarówkom. Jeśli chodzi o kolorystykę, najlepiej sprawdzają się chłodne odcienie szarości, biel i czerń. Aby uatrakcyjnić aranżację, warto dobrać kilka dodatków w intensywnych odcieniach.

Styl industrialny to surowy, nowoczesny i niekonwencjonalny sposób aranżacji wnętrz, który nawiązuje do przemysłowego charakteru fabryk. Charakteryzuje go wykorzystywanie nieprzetworzonych, bazowych materiałów – metalu, betonu i cegły – oraz prostota formy. Styl ten pozwala stworzyć oryginalne wnętrza o unikalnym wystroju.

Dlaczego domy i mieszkania w stylu industrialnym są tak popularne? Jak to wszystko się zaczęło? W latach 50. i 60. XX wieku opuszczone w wyniku recesji dzielnice przemysłowe w Stanach Zjednoczonych stały się nową przestrzenią do życia dla artystycznej bohemy, która nie mogła sobie pozwolić na mieszkanie w lepszych lokalizacjach. Przybyli mieszkańcy wykorzystywali to, co mieli pod ręką – betonowe podłogi, odkryte kable, stalowe lampy i metalowe meble. Jednak dzięki artystycznym zapędom, a jednocześnie możliwościom jakie dawały ogromne, fabryczne przestrzenie, efekt aranżacji wyglądał na tyle interesująco, że wkrótce moda na tego typu wnętrza przeniosła się nie tylko do innych dzielnic, ale też poza USA.

Czym wyróżnia się styl industrialny?

Styl industrialny ma tak charakterystyczne cechy, że trudno pomylić go z jakimkolwiek innym trendem wnętrzarskim. Niekiedy więc wystarczy, aby we wnętrzu pojawił się jeden industrialny element, aby od razu było wiadomo, co było inspiracją do jego zaprojektowania.

Co stanowi wyróżnik stylu industrialnego?

  • surowe materiały – metal, beton oraz drewno o naturalnej strukturze,
  • widoczne elementy instalacji budynku – rury, okucia, łączenia ścian z dachem itp.,
  • proste formy – minimalistyczny design bez zbędnych zdobień,
  • kolory – odcienie szarości, brązu i czerni, często z dodatkiem wyblakłych pasteli, metaliczne wykończenia mebli i dodatków,
  • ekspozycja struktury materiałów – wyraźna faktura podłogi czy ścian.

Styl industrialny często wykorzystuje elementy z poprzednich epok, np. stalowe lampy, fabryczne regały czy metalowe szafki. Bardzo ważny jest także element funkcjonalności i brak przepychu. Dodatki, meble i elementy wykończenia mają być przede wszystkim użyteczne.

Styl industrialny – salon loft w domu lub mieszkaniu

Chcesz wykorzystać styl industrialny w salonie? Postaw na surowe materiały i modernistyczne akcenty. Aby zadbać o odpowiedni klimat, wykończ podłogi i wybraną ścianę płytkami ceramicznymi, które wyglądają jak betonowe płytki. Dzięki temu Twoja przestrzeń nabierze bardzo loftowego charakteru. Na pozostałych ścianach możesz za pomocą dekoracyjnego tynku strukturalnego stworzyć ceglany wzór.

Aby Twoja aranżacja była spójna, dobierz proste meble z litego drewna o wyrazistej strukturze. Świetnie sprawdzą się również stalowe regały, stoły z metalowymi nogami oraz kanapy z brązowej skóry. Przy wyborze kolorów do salonu w stylu industrialnym zwróć uwagę przede wszystkim na stonowaną szarość, czerń czy kolory ziemi. Aby przełamać monochromatyczną paletę barw, dodaj do wnętrza odrobinę kontrastu za pomocą dodatków w pastelowych odcieniach. Zainstaluj również surowe lampy przemysłowe lub żyrandole z metalowymi kloszami, które nadadzą wnętrzu charakterystyczny, surowy klimat.

Jak urządzić łazienkę w stylu industrialnym?

Łazienka w stylu industrialnym to kolejne pomieszczenie, w którym surowość i funkcjonalność doskonale się ze sobą łączą. Podobnie jak w przypadku salonu zacznij od wyboru płytek – to one będą wyznaczać dalszy sposób urządzania łazienki. W pomieszczeniu tym możesz powtórzyć betonowy wzór znany z salonu lub wybrać ceramikę inspirowaną drewnem. Zwróć jedynie uwagę, aby płytki miały wyraźną strukturę, a sam rysunek drewna był jak najbardziej surowy i naturalny. W stylu industrialnym wszystkie ślady sęków czy przebarwień są pożądane.

W następnej kolejności przemyśl kwestię wyposażenia łazienki. Do industrialnego wnętrza będzie pasować wolnostojąca wanna w czarnym lub ciemnobrązowym albo wręcz rdzawym kolorze. Do wanny dopasuj umywalkę z metalową baterią oraz lustro w złotej, srebrnej bądź czarnej ramie. Aby jeszcze bardziej podkreślić industrialny charakter wnętrza, nad lustrem umieść lampy bez kloszy, które wyglądają jak ogromne żarówki.

Gdzie jeszcze sprawdzi się styl industrialny? Sypialnia loftowa w jasnej wersji

Pierwsze skojarzenia z mieszkaniem w stylu industrialnym przywodzą na myśl jedynie ciemne wnętrza. Warto jednak pamiętać, że trend ten może mieć mnóstwo wariantów. Jedynym z nich jest znacznie jaśniejsza wersja stylu industrialnego, która doskonale sprawdzi się w sypialni.

Ciepłe barwy, miękkie meble i zasłony – to elementy, które w żaden sposób nie kojarzą Ci się ze stylem industrialnym? Warto wiedzieć, że będą one doskonale pasować do nowoczesnej, loftowej sypialni. Zamiast tradycyjnych paneli możesz ułożyć na podłodze ceramikę inspirowaną drewnem – znajdź płytki, które będą miały kształt deski. Ścianę za łóżkiem ozdób natomiast wielkoformatową płytą o wyglądzie betonu.

Jakie łóżko pasuje do industrialnej sypialni? Możesz zdecydować się na ciężki, masywny mebel z drewnianym stelażem. Jeśli jednak wolisz bardziej przytulne rozwiązania, skandynawskie łóżko w jasnoszarym lub pomarańczowym kolorze również będzie strzałem w dziesiątkę. Aby jeszcze bardziej podkreślić industrialny charakter przestrzeni, po dwóch stronach mebla ustaw stalowe stoliki nocne.

Na koniec zadbaj o prywatność w swojej sypialni. Przy oknach zawieś ciężkie i masywne zasłony zaciemniające. Nie muszą one mieć ciemnoszarego lub czarnego koloru. W tym wypadku świetnie sprawdzą się wszystkie przytłumione pastele.

Kuchnia w stylu industrialnym – pomysły na aranżację

Dobrze urządzona kuchnia powinna być przede wszystkim praktyczna. Pamiętaj o tym, wybierając wykończenie oraz wyposażenie nie tylko w stylu industrialnym, ale też każdym innym.

Jak krok po kroku urządzić industrialną kuchnię?

  1. Projektowanie kuchni zacznij od podłogi. Wybierz płytki gresowe o betonowym lub kamiennym wzorze, które nadadzą kuchni industrialnego charakteru. Zwróć również uwagę na ich właściwości. Powinny one być łatwe w czyszczeniu, dlatego na podłodze unikaj bardzo wyrazistej struktury, a jednocześnie bezpieczne. Sprawdź więc na klasę antypoślizgowości płytek.
  2. W Chroń ściany przed zabrudzeniami. W tym zadaniu ponownie świetnie sprawdzą się płytki ceramiczne. Aby jak najbardziej oddawały industrialny charakter wnętrza, może to być wzór betonu lub wapiennego tynku.
  3. Wybierz meble kuchenne. Powinny być proste, a jednocześnie funkcjonalne. Stalowe blaty będą łatwe w czyszczeniu i odporne na zniszczenia. Natomiast metalowe regały wpasują się w industrialny styl, a także zapewnią dodatkowe miejsce do przechowywania.
  4. Zainstaluj surowe lampy przemysłowe nad blatem roboczym, aby równomiernie oświetlić kuchnię. Zwróć uwagę, aby lampy były zawieszone na takiej wysokości, by nie przeszkadzały Ci w korzystaniu z blatów.

Styl industrialny, z jego surowością i minimalistycznym charakterem, stale przyciąga uwagę miłośników wnętrz. Inspirując się dawnymi dzielnicami przemysłowymi, oferuje on niepowtarzalny klimat i unikalny design. Od salonów po sypialnie i kuchnie, industrialny styl może przekształcić każde pomieszczenie w miejsce pełne charakteru i funkcjonalności. Zastosowanie surowych materiałów, prostych form oraz odważnych akcentów sprawia, że wnętrza w stylu industrialnym reprezentują nowoczesny design.