Łazienka w stylu hi-tech – nowoczesna przestrzeń dla młodych

Łazienka kojarzy się z eleganckim, stonowanym wystrojem wnętrza, który uspokaja i jest zarazem funkcjonalny. Czy to oznacza, że odrobina szaleństwa i nowoczesny nastrój nie sprawdzą się w pokoju kąpielowym? Przemyślane rozwiązania, modne materiały oraz zastosowanie odpowiednich płytek łazienkowych to klucz do odważnej aranżacji łazienkowej. Jeżeli komuś zależy na charakternym, industrialnym klimacie pomieszczenia, powinien zainteresować się stylem hi-tech.   

Czym jest styl high-tech?

Według znanego socjologa, Anthony’ego Giddensa: „nowoczesność oznaczała wyzwolenie się z przeszłości i przyjęcie strategii wobec przyszłości”. Młodzi właściciele mieszkań, którzy nie chcą zamykać się w schematach, lubią minimalizm, ale i nie boją się aranżacyjnych wyzwań, z pewnością zainteresują się kierunkiem architektonicznym z XX wieku o nazwie high-tech (znany także jako hi-tech). Skupiał się na wykorzystaniu świeżych technologii do konstruowania budynków, a jego siłą i wyróżnikiem było zastosowanie nowych materiałów, takich jak beton, stal czy szkło. Szybki rozwój technologiczny zaowocował fascynacją urządzeniami, systemami elektrycznymi oraz hydrauliką. Zaczęto projektować i wznosić gmachy, w których architektura i struktura budynku, a także jego wyposażenie stanowiły niepodzielną całość.

Brzmi skomplikowanie, a jak to wygląda w praktyce? Wystarczy przyjrzeć się sztandarowemu dla tego stylu Centrum Pompidou w Paryżu, w którym wszystko to, co zazwyczaj w budynkach ukryte, zostało wyeksponowane: windy, ruchome schody, systemy hydrauliczne i elektryczne.

Czy taka inspiracja może zrewolucjonizować łazienkę? Które elementy wybrać, aby nie popaść w przesadę? Oto kilka pomysłów na efektowne zabiegi z użyciem kolekcji płytek łazienkowych Tubądzina, które można obejrzeć na stronie: www.tubadzin.pl.

Tubądzin, kolekcja Modern Square
Tubądzin, kolekcja Modern Square

 

Wydobądź ukryte piękno, czyli rury atutem łazienki

System kanalizacyjny i grzewczy to elementy zazwyczaj maskowane, ponieważ uchodzą za nieestetyczną część wnętrza. Chowa się je za ekranami łazienkowymi, zabudowuje i zasłania szafkami. Tymczasem zgodnie z założeniami stylu hi-tech rury warto wykorzystać jako dekorację. Łazienka pokryta grafitowymi płytkami Finezza udanie naśladującymi fakturę kamienia zyska miejską surowość. Drobny, zwielokrotniony dekor połyskujący w świetle wygląda jak małe lusterka, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się przestronniejsze i bardziej dynamiczne, jakby było odbiciem mokrych ulic rozświetlonego miasta. Wystarczy zostawić na zewnątrz rury i pomalować je na szary lub srebrny kolor, żeby uwypuklić nowoczesny charakter wnętrza. A może zaryzykować i jedną ze ścian pokryć płytkami z kolekcji Tubądzina Livingstone Cement Worn?

Szkło w łazience to sprzymierzeniec nowoczesności

Na ścianach wyłożonych geometrycznym dekorem z kolekcji Modern Square można zawiesić szklane półki, które nie przysłonią dominującej formy małych, grafitowych kwadratów. Żeby nie zamykać łazienki ciemną barwą, na jednej ze ścian warto położyć kremowe lub białe płytki. Wszystkie kolory nawiązujące do industrialnych inspiracji – szarości, srebra, biele, beże i miedziane brązy – to dobre rozwiązanie. Szkło jest nowoczesnym materiałem, dlatego jego obecność na wielu powierzchniach dodatkowo wzmocni modernistyczny charakter wnętrza. Warto umieścić w łazience półprzezroczystą lub szklaną kabinę prysznicową, którą można praktycznie ozdobić mleczną, transparentną zasłoną. Biała lub czarna ceramika będą mocnym akcentem i podsumowaniem wyrazistego, geometrycznego pomieszczenia.

Tubądzin, kolekcja Vampa
Tubądzin, kolekcja Vampa

 

Niech metal i srebro królują w łazience!

Łazienka urządzona za pomocą ciemnoszarych płytek Vampa o pikselowym dekorze aż prosi się o srebrne dodatki. Dzięki właściwym akcentom i akcesoriom łazienkowym, takim jak srebrna mydelniczka, pojemnik na mydło, rączka od prysznica i rura prysznicowa, można wydobyć z niej industrialny potencjał. Wszystkie te dodatki wyglądają bardzo nowocześnie i wprowadzają do wnętrza chłodny, szlachetny blask. Do tego wystarczy odpowiednie duże zwierciadło, aby minimalistyczny, odważny styl hi-tech zagościł na dobre w łazience i inspirował każdego dnia do wyzwań.

ZOBACZ RÓWNIEŻ POLECANE ARTYKUŁY